Skip to content

Przyszłość, ochrona domu i bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach bardzo często właściciele domów jednorodzinnych instalują system oświetlenia awaryjnego. Dzisiaj to zasilanie jest mikroprocesorowe i inteligentne. Idealnie zabezpiecza dom czy biuro w momentach chwilowego lub awaryjnego odcięcia prądu. Wiek XXI a wcześniej XX sprawiły, że energia w życiu każdego człowieka stała się nieodzowna.

Poważne problemy w wyniku odcięcia prądu

Fakt, jak bardzo dostawy prądu stały się nam potrzebne i nieodzowne do życia, staje się zauważalny dopiero wtedy kiedy tej energii wysokiego napięcia, nagle, zostajemy pozbawieni. Wtedy zaczynają się problemy dnia codziennego. Firmy przestają produkować, biura nie mogą pracować, fermy drobiu liczą straty a my w domu nie dość, że zostajemy niezabezpieczeni to jeszcze nie wiemy co mamy ze sobą robić. Zainstalowanie systemu oświetlenia awaryjnego pomaga w takich chwilach przeżyć, ponieważ otrzymujemy wtedy utraconą energię i z powrotem możemy działać.

Jak zbudowany jest system oświetlenia awaryjnego?

Sercem każdego systemu oświetlenia awaryjnego jest agregat lub zasilacz. Jednak najczęściej bazuje się na agregacie prądotwórczym, który zasilany jest benzyną lub olejem napędowym. Dodatkowo taki zestaw składa się ze sterownika, który zarządza pracą całego systemu i utrzymuje urządzenia w gotowości. Bardzo ważny jest też system załączania rezerwy, który monitoruje napięcie w sieci i sterownik, samego agregatu, który czyta wszelkiego rodzaju informacje z urządzenia. Cały system jest inteligentny i może być elementem inteligentnego domu.

Stabilizacja napięcia

Decydując się na dany zakup agregatora trzeba zawsze sprawdzić czy ma on wbudowaną funkcję stabilizacji napięcia. Dzięki tej funkcji, w awaryjnych sytuacjach odcięcia prądu uda się ustabilizować potrzebne napięcie. Różnice napięć wynikają z rodzaju niektórych urządzeń i całego sprzętu elektronicznego. Niektóre media wymagają napięcia w parametrach, które mieszczą się w bardzo wąskich ramach tolerancji. Natomiast laptopy, komputery działają w częstotliwości 85V do 250 V.

Czy agregat pracuje cicho czy głośno?

Instalując system oświetlenia awaryjnego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w sytuacjach odcięcia prądu w domu, zapanuje hałas wywołany pracą agregata. Otóż nie, nowoczesne agregaty prądotwórcze są wyciszane i posiadają specjalne obudowy. Ponadto takie urządzenie można ulokować w miejscu odległym od mieszkańców i dodatkowo jeszcze wyciszyć.