Skip to content

Wynajem nieruchomości – możliwość uzyskania znacznego dochodu pasywnego

Chcąc zapewnić sobie stabilną sytuację finansową, wiele osób decyduje się na zapewnienie sobie tzw. dochodu pasywnego. Jest wiele metod pozwalających na zrealizowanie tego pomysłu. Wśród nich znajduje się m.in. wynajmowanie mieszkań czy nieruchomości komercyjnych. Aby móc zarabiać na wynajmie, najpierw należy nieruchomość kupić.

Dom, mieszkanie, a może nieruchomość komercyjna?

Dość dużą popularnością cieszą się mieszkania oraz domy kupowane z przeznaczeniem na wynajem. Szczególnie w większych miastach jest to dobre rozwiązanie, gdyż występuje tam duży popyt na mieszkania i pokoje do wynajęcia. Jednakże przepisy dotyczące wynajmowania nieruchomości przeznaczonych do zamieszkania są zdecydowanie korzystniejsze dla najemców niż dla właścicieli nieruchomości. Ze względu na to może dojść do sytuacji, gdy nie będzie możliwości usunięcia z mieszkania nieuczciwego najemcy, który np. nie płaci czynszu.

Uregulowania prawne są znacznie korzystniejsze, gdy pod wynajem posiadamy działki komercyjne wraz z nieruchomościami. Ponadto czynsz w przypadku nieruchomości komercyjnych jest znacznie wyższy, co wpływa na relatywnie większy dochód z najmu. W przypadku działek komercyjnych właściwie jedyną wadą jest ich wyższa cena w porównaniu z nieruchomościami mieszkalnymi.

Działki komercyjne – jak dobrze wybrać?

W przypadku nieruchomości komercyjnych można wybierać między zakupem samej działki a kupnem nieruchomości wraz z budynkiem. Kupienie samej działki może mieć sens, gdy planujemy od podstaw postawić tam niezbędne budynki – najczęściej decydują się na to osoby, które same chcą prowadzić na terenie takiej nieruchomości działalność gospodarczą.

Natomiast zakup działki wraz z budynkami wybiorą raczej osoby, które planują zarobić na ich wynajmowaniu na cele komercyjne. Istotne jest tutaj położenie działki tak, by atrakcyjna lokalizacja przyciągnęła jak najwięcej potencjalnych najemców. Poza tym istotna jest bliskość drogi dojazdowej do budynków, która to również pozytywnie wpływa na atrakcyjność nieruchomości.

Co koniecznie sprawdzić przed zakupem działki?

Upatrzoną działkę należy najpierw sprawdzić w Urzędzie Gminy lub Miasta. To z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się, jakie jest przeznaczenie interesującej nas działki i jakie zmiany w jej kontekście są planowane na przyszłość – już na tym etapie wiele działek możemy odrzucić. Poza tym istotne są takie informacje jak np. ewentualna służebność drogi dojazdowej czy istniejące prawo pierwokupu dla tejże działki.

Ważne jest także to, ile w odniesieniu do danej działki wynosi stawka podatku od nieruchomości. Jest to dla nas dodatkowy koszt, który będziemy ponosić także wtedy, gdy nieruchomość nie będzie wynajmowana, a zatem nie będzie generowała przychodów. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż niższe stawki to znacząca zaleta przy zakupie danej nieruchomości.

Wynajem nieruchomości może przynieść spore dochody – jedynym warunkiem jest tutaj po prostu posiadanie nieruchomości. Jednakże nieruchomość nieruchomości nierówna, więc trzeba rozważnie podjąć decyzję o jej zakupie. Przykładowo bardziej dochodowy jest wynajem nieruchomości komercyjnych, lecz z reguły ich ceny są też wyższe. Tutaj wybór zależny jest w dużej mierze od zasobności portfela danej osoby.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne