Skip to content

Nowy dom – zbuduj go sam!

Budowa nowego domu to przede wszystkim bardzo duże koszty. Warto więc wiedzieć jakie konieczne kroki należało by podjąć a jakich działań można uniknąć w trakcie planowania budowy i samego budowania domu, aby nie powiększać niepotrzebnie tych kosztów.

Działka

Pierwszym krokiem bez, którego nie możemy rozpocząć budowy jest znalezienie i zakup odpowiedniej działki. Jej wielkość oraz lokalizacja uzależnione są od naszego budżetu oraz naszych planów budowlanych.

Planowanie projektu budowlany

Kolejnym krokiem podczas budowy domu jest stworzenie projektu budynku. Warto skorzystać z usług profesjonalnego biura projektów ponieważ poza samym projektem oferują one najczęściej cały pakiet usług związanych z załatwieniem wszelkiego rodzaju formalności odnośnie budowy domu. Najczęściej są to takie usługi jak reprezentacja klienta w określonych urzędach oraz przygotowanie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy niezbędnej do rozpoczęcia budowy.

Wynajmowanie firm budowlanych

Posiadając działkę i projekt należy podjąć decyzje na temat tego kto podejmie się budowy, t.j. czy zrobimy to samodzielnie czy też wynajmiemy w tym celu fachowców. Zaletami wynajęcia fachowców są przede wszystkim ich doświadczenie i umiejętności oraz posiadanie przez nich odpowiednich maszyn i narzędzi. Jeżeli jednak chcemy zmniejszyć koszty budowy warto zająć się budową samodzielnie. Co prawda zajmie to trochę więcej czasu niż realizacji projektu przez fachowców, ale efekt własnej pracy będzie na pewno satysfakcjonujący.

Oczywiście samodzielnie nie zbudujemy całego domu, zwykle fundamenty i dach pomogą zbudować fachowcy, bo wymaga to specjalistycznej wiedzy. Resztę można jednak zrobić samemu, nawet bez konieczności kupowania narzędzi i maszyn – można je przecież wypożyczyć! W większych miastach Polski działają firmy wynajmujące narzędzia i maszyny na budowę – bez problemu można w nich dozbroić się w potrzebny sprzęt.

Rozpoczęcie budowy  – realizacja marzeń.

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy , jak również powtarzanym w trakcie budowy domu jest zakup odpowiednich materiałów budowlanych. W przypadku podjęcia się samodzielnej budowy konieczny będzie również zakup lub wynajem odpowiednik narzędzi oraz maszyn budowlanych.

I to już w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje nam już tylko rozpocząć budowę, wyposażyć dom i zamieszkać w nim.