Skip to content

Palenie bierne i jak mu zaradzić

Palarnie i wiaty dla palących to coraz częstsze elementy naszego krajobrazu. Wynika to z coraz bardziej zaostrzanych przepisów antynikotynowych. Jakkolwiek ilość palaczy z roku na rok spada – tak przynajmniej zdają się twierdzić badania i statystyki – papierosy wciąż znajdują się w czołówce najpopularniejszych używek. Zerwanie z nałogiem to bardzo trudny proces, który udaje się nielicznym, ciężko więc wyobrazić sobie, żeby wszyscy palacze z dnia na dzień rzucili papierosy z powodu kolejnej ustawy.

Palenie mimo woli

Śmiało można stwierdzić, że każdy z nas jest palaczem. Także Ci, którzy nigdy w życiu nie zapalili papierosa. Jak to możliwe? Zjawiskiem, które przysparza najwięcej problemów jest palenie bierne, polegające na wdychaniu dymu wydmuchiwanego przez osobę palącą w naszym otoczeniu– ma to bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, porównywalny z czynnym zaciąganiem się dymem tytoniowym, a z niektórych badań wynika, że nawet gorszy. Jakkolwiek prawie cała nikotyna wchłaniana jest przez płuca palacza, w wydychanym dymie wciąż znajduje się mnóstwo szkodliwych związków – z tlenkiem i dwutlenkiem węgla na czele. Szkodliwy jest również tzw. boczny strumień dymu, czyli powstający w momencie, w którym palacz nie zaciąga się papierosem, a trzyma go w ręce. Jeżeli więc stoimy na ulicy obok osoby palącej – to chcąc nie chcąc sami palimy razem z nią.

Pomieszczenia dla palących

Dlatego tak istotne są palarnie produkowane przez https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/palarnie/, które spotkać można już choćby na lotniskach czy w większości klubów. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć bezpieczne i, przede wszystkim, higieniczne miejsce, w którym miłośnicy dymka z czystym sumieniem będą mogli oddać się swoim nałogom, nie narażając przy tym zdrowia postronnych osób, które od dymu starają się trzymać z daleka. Strefy dla palących, czy też specjalne wiaty stają się powoli nieodłącznym, krajobrazem otoczenia firm i przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie stanowi jednocześnie ochronę przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, co z pewnością doceni wielu palących.

Warto odnotować, że nowoczesne wiaty dla palących to kompleksowe i estetyczne rozwiązania, które będą dobrze prezentować się w pobliżu budynku firmy. Przemyślany, dopracowany design i wytrzymała konstrukcja, składająca się zazwyczaj ze stalowego stelażu i ścian ze wzmocnionego szkła sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na tego rodzaju pomieszczenia dla palących. Jeżeli wyobrażaliśmy sobie coś pomiędzy kioskiem, a wiejskim przystankiem autobusowym, widok nowoczesnej wiaty może nas bardzo mocno zdziwić.