W Polsce to właśnie węgiel wciąż jest powszechnie używany do wytwarzania energii elektrycznej. Wiele osób nie potrafi go jednak kupować, przez co surowiec, który ma być ekonomiczny, staje się drogi i mało wydajny. Nawet skład węgla ma natomiast znaczenie. Ważne jest w końcu to, gdzie ten węgiel się kupuje.
Słaby czy mocny?
Jest to pierwsza zagwozdka, na którą natrafiają osoby chcące kupić węgiel. Ten mocny będzie mieć wysoką kaloryczność, ale nie zawsze warto celować w jej najwyższą wartość, a warto natomiast zwrócić uwagę na to, jak ta kaloryczność ma się do ceny produktu.
Nikt nie chce przecież kupować czegoś, co okaże się mało wydajne i przez to totalnie nieopłacalne pod względem finansowym. Dopiero po przeanalizowaniu sobie kaloryczności węgla można stwierdzić, czy jest on wart zakupu. Każdy dobry skład węgla powinien oferować klientom różne opcje do wyboru.
Czym jest kaloryczność węgla?
Informuje ona potencjalnego użytkownika o tym, ile energii pozyska on z konkretnego węgla. Opał wysokokaloryczny daje tej energii najwięcej, ale nie jest jednak wyborem uniwersalnym. W trakcie cieplejszych dni, głównie na samym początku sezonu grzewczego, kiedy jeszcze to ogrzewanie nie jest aż tak konieczne, będzie emitować dużo sadzy oraz dymu, jednakże mroźniejszą porą sprawdzi się zdecydowanie najlepiej, dlatego zimą warto postawić właśnie na tę jego odmianę.
Z kolei po opał niskokaloryczny można sięgnąć wtedy, gdy temperatura powietrza ulegnie podwyższeniu. Jest on węglem „czystszym”, bo lepiej się spala. Zimą i jesienią najprawdopodobniej okaże się jednak zbyt słaby i przez to niewystarczający.
Na co uważać przy zakupie?
Po pierwsze – zawsze trzeba czytać dokładnie opisy tworzone przez producentów. W każdym składzie węgla powinno się je udostępniać na życzenie klienta. W opisach znajdzie się informacje na temat tego, jak wygląda kaloryczność węgla oraz jaka jest jego wilgotność (ta zbyt wysoka jest oczywiście niewskazana, bo nie zagwarantuje ona nigdy efektywnego i wydajnego palenia).
Po drugie – jeszcze większą ostrożność należy zachować w momencie, gdy kupuje się węgiel w sklepach internetowych. Nie jest to głupi pomysł, aczkolwiek w przypadku zakupów online sporym problemem potrafi okazać się koszt dostawy towarów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.