Żeby podnieść wydajność pracy, wystarczy zadbać o czystość powietrza wewnątrz budynku. Jakie są zagrożenia powodowane przez kurz i jak go powstrzymać?
Pozornie może się wydawać, że lato jest tym okresem, w którym maty wejściowe nie są specjalnie potrzebne. W końcu: jest ciepło, w miarę sucho a w związku z tym do wnętrz budynków nie wnosi się aż tyle brudu. W porównaniu z listopadem czy styczniem – sielanka. Tyle, że życie nigdy nie jest takie proste, jakby się chciało. W lecie wrogiem zarządzających biurowcami jest kurz. Aż 80 proc. całego kurzu wnoszone jest na podeszwach butów.
Zagrożenie dla urządzeń
Prawie każdy sprzęt elektryczny wymaga wentylacji. Komputery, serwery czy centrale telefoniczne nagrzewają się pracując, potrzebują więc odpowiedniego chłodzenia. Powietrze do wentylacji nie pochodzi jednak ani ze specjalnych butli ani znad oceanu, a z wnętrza pomieszczeń, w których urządzenia się znajdują.
Jeśli w powietrzu unoszą się cząstki kurzu, szybko odczuwają to użytkownicy urządzenia. Mniejsza wydajność wentylatorów przekłada się na wolniejszą pracę komputerów. Dodatkowo kurz może gromadzić się na podzespołach sprzętu, również negatywnie wpływając na ich pracę.
Nieprzyjazna atmosfera pracy
Na tym nie koniec. Kurz wpływa także negatywnie na jakość powietrza wewnątrz biura. Jeśli pojawiają się w nim dodatkowo cząsteczki grzybów czy roztocza, obniżenie wydajności pracy jest gwarantowane. Badania pokazują, że różnica może wynieść nawet 6,5 proc.
Dotyczy to w szczególności alergików, którzy są wyjątkowo wrażliwi na jakość powietrza. Wiele osób ma uczulenie na roztocza lub grzyby. Jeśli powietrze jest za bardzo zanieczyszczone kurzem, gorzej się czują, a w niektórych sytuacjach nie mogą skutecznie wykonywać swoich obowiązków.
Uwaga: ślisko
Nie należy także zapominać o zagrożeniu związanym z poślizgami. Wprawdzie wydaje się, że większość tego rodzaju wypadków ma miejsce w miesiącach zimowych, gdy na eleganckich posadzkach wewnątrz biurowców pojawia się woda, to jednak także i kurz może być niebezpieczny. Dotyczy to zwłaszcza okresów bardzo suchych.
Rozwiązanie – wycieraczki wejściowe!
Wszystkie te zagrożenia powodowane są przez kurz wnoszony na podeszwach butów przez pracowników czy klientów biurowców, centrów handlowych czy instytucji publicznych. I nie chodzi tu o jakieś niewielkie, mało znaczące ilości brudu, ale o większość tego, co pojawia się w środku.
Badania pokazują, że aż 80 proc. zanieczyszczeń dostaje się do wnętrz budynków właśnie na butach. Z tego względu kluczowe z punktu widzenia zarządzających jest zatrzymanie brudu na wejściu. W ten sposób nie tylko obniżone zostają koszty sprzątania, ale także wyższa jest wydajność pracowników.
Maty wejściowe pozwalają osiągnąć cel, jakim jest zmniejszenie ilości wnoszonego na butach brudu. Ale uwaga: nie wystarczy jednorazowa akcja polegająca na wyłożeniu przed wejściem odpowiednich wycieraczek. Trzeba o nie dbać. Dlaczego? Przyczyna jest prosta: każda mata absorbuje określoną ilość brudu. Później trzeba ją wyczyścić lub wymienić.