Skip to content

Jak znaleźć zwarcie elektryczne w mieszkaniu?

Instalacja elektryczna jest niezbędna do życia w dzisiejszym świecie. Prądu używamy do oświetlenia, ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy używania urządzeń RTV i AGD. Niestety zdarza się, że instalacja ma zwarcie i dopływ energii zostaje odcięty przez bezpieczniki. Sprawdzamy jak rozwiązać powyższy problem.

Zaglądamy do bezpieczników

Pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić który bezpiecznik uległ przepaleniu. Następnie kontrolujemy jakie obwody są przez niego zasilane. Bardzo pomocny będzie Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu, ponieważ wtedy wszystko będziemy mieli podane jak na dłoni. Jeżeli takiego schematu nie mamy, powinniśmy sprawdzać po kolei które urządzenia elektryczne nie mają zasilania. Następnie odłączmy je wszystkie od prądu, dzięki temu jeżeli któreś ma zwarcie nie przepali się nam kolejny bezpiecznik, który finalnie zastąpmy sprawnym. W tym momencie rozpocznijmy podłączanie urządzeń ponownie, aż do momentu gdy wystąpi zwarcie. W ten sposób zlokalizujemy niesprawny sprzęt.

Poważniejsze przyczyny

Może zdarzyć się tak, że schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu wskaże nam wszystkie urządzenia do odłączenia, a pomimo wyjęcia ich wtyczek z kontaktów zwarcie nadal będzie obecnie. W tym momencie powinniśmy zwrócić się o pomoc do elektryka, ponieważ może to oznaczać zwarcie przewodu w puszce łączeniowej, za jednym z gniazdek lub w ścianie. Fachowiec poradzi sobie z lokalizacją usterki nawet nie dysponując schematem instalacji elektrycznej w mieszkaniu, jeżeli takiego nie posiadamy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.