Skip to content

Dlaczego oświetlenie może zmienić charakter wystroju wnętrza?

W każdym pomieszczeniu szczególną rolę odgrywa oświetlenie. To właśnie ono wydobywa piękno krawędzi i kształtów. Nadaje przestrzeni głębi i podkreśla charakter wnętrza. Dlaczego tak się dzieje, że dobrze dobrane oświetlenie może zmienić wygląd wnętrza?

Pełna kompozycja

Tanie lampy sprawiają, że wystrój każdego pomieszczenia staje się pełny i dopracowany. Goła żarówka nie prezentuje się przecież zbyt dobrze. Tanie lampy sufitowe mogą ją ukryć przed wzrokiem obserwatora, a przy okazji ozdobić pomieszczenie. Tanie żyrandole doskonale uzupełnią wygląd kuchni, salonu lub sypialni. Warto wybierać wzory, które pasują stylistycznie do wystroju pomieszczenia. Do stylu industrialnego będą pasowały tanie lampy z metalowymi kloszami lub z widoczną, ozdobną żarówką. Do bardziej tradycyjnych stylizacji można wybierać lampy o klasycznym wyglądzie – np. z płóciennymi abażurami lub szklanymi kloszami.

Powód do zachwytu

Tanie żyrandole nie muszą być nudne! Obecnie na rynku dostępne jest wiele modeli lamp sufitowych, które nie wyglądają na swoją cenę. Przypominają luksusowe przedmioty, ale są sprzedawane w przystępnych kwotach. Jako przykład może posłużyć klosz ozdobiony kryształkami. Droga wersja ma naturalne kamienie od znanego producenta, tania – kryształki z tworzywa. Trzeba jednak wiedzieć, że są one lżejsze i dużo trwalsze niż ich droższe odpowiedniki. Na pierwszy rzut oka ciężko je odróżnić od siebie. Największą różnicą jest och cena. Zachwyt, który będzie wzbudzać taka lampa jest bez zmian. To świetne uzupełnienie stylu glamour, który ostatnio bije rekordy popularności.

Rozjaśnienie

Tanie lampy sufitowe mogą przede wszystkim wpłynąć na doświetlenie pomieszczenia. Wiele z nich nie ma wystarczającej liczby okien lub są one zbyt małe by zapełnić dostateczne oświetlenie. Co ważne, wieczorem do środka nie przedostaje się zbyt dużo światła. Z tego powodu, zapewnienie sztucznego oświetlenia jest koniecznością. Warto dobrze jest przemyśleć rozmieszczenie lamp i innych punktów świetlnych. Powinny one znajdować się w centralnych punktach pomieszczenia, tam gdzie najczęściej funkcjonują ludzie. Muszą też znajdować się blisko miejsc przeznaczonych na pracę. Można też wykorzystać je do optycznego powiększenia pomieszczenia, gdy lampę sufitową umieści się tak, by jej światło odbijało się w tafli lustra.