Skip to content

Zasada działania żarówki ledowej E14

Dlaczego żarówki ledowe mają tak wysoką sprawność i pobierają tak niską ilość prądu? Z jakiego powodu niektóre z nich potrafią działać przez wiele lat, a inne padają już po krótkim czasie użytkowania? Na te i inne pytania dotyczące oświetlenia ledowego postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym poradniku.

Co znajduje się w żarówce LED?

Znakomita większość ledowych źródeł światła nie różni się wyglądem od tradycyjnych żarówek. Niektóre współczesne Żarówki ledowe e14 posiadają nawet szklaną bańkę, zamiast plastikowej mlecznej osłony. Różnica polega jednak na tym, co znajduje się wewnątrz. Oprócz samych diod LED mamy tam również elementy elektroniczne. Jest to – zależnie od wykorzystanej w żarówce technologii – kondensator obniżający napięcie, rezystory, mikrochip sterujący, kondensatory wygładzające. Dopiero gdy prąd przepłynie przez wszystkie te podzespoły, trafia do samych diod i zasila je napięciem i natężeniem i odpowiednich parametrach.

Co odpowiada za żywotność żarówek?

To właśnie wspomniane elementy elektroniczne determinują długość życia żarówki ledowej E14 oraz wszelkich innych typów. Czasami producenci stosują mniejszą ilość diod LED z powodu oszczędności, natomiast by utrzymać taką samą jasność świecenia jak konkurencja, zmuszają je do pracy z wyższym natężeniem prądu. Powoduje to, że diody szybko degradują się i wypalają, czego konsekwencją jest krótka żywotność takiego produktu. Może się wtedy okazać, że niższa cena żarówki to tylko pozorna oszczędność dla naszej kieszeni, bo za kilka miesięcy będziemy musieli kupić kolejną.

Dlaczego niektóre żarówki migoczą i mrugają?

Prąd w instalacji elektrycznej zmienia swoją polaryzację 100 razy na sekundę (dla częstotliwości 50 Hz). Powoduje to charakterystyczne migotanie światła, które po dłuższym czasie męczy wzrok. Dobre żarówki ledowe E14 posiadają filtr złożony z kondensatorów wygładzających, który eliminuje ten efekt. Niestety tańsze produkty często pozbawione są tego elementu, czego efektem jest charakterystyczne mruganie w takt zmian napięcia sieciowego. Początkowo może być to niewidoczne dla oka, jednak pracując przy biurku oświetlonym taką żarówką, już po kilku godzinach zauważymy zmęczenie wzroku.