Budowa domu szkieletowego nie jest skomplikowana. W porównaniu z tradycyjną metodą budowania domów, budynki szkieletowe wydają się bardziej podobne do układania klocków niż budowy. Warto poznać bliżej ten proces po to, by dowiedzieć się dokładnie, jak przebiega i jak się do niego poprawnie przygotować.
Projekt
Pierwszym krokiem jest kontakt z firmą, która sprzedaje gotowe domy szkieletowe. Firma ta powinna dysponować katalogiem z projektami różnych domów, jakie mają w swojej ofercie. Warto je przeglądać, porównywać i planować, który z nich będzie najlepszy. Pod uwagę trzeba wziąć dostępną powierzchnię działki, ekspozycję na słońce oraz potrzeby przyszłych mieszkańców domu. Budynek musi być dopasowany do ilości osób, jaka będzie w nim mieszkać. Kiedy już padnie decyzja co do konkretnego projektu, można przystąpić do dyskusji na temat jego realizacji. Domy z paczki są przygotowywane właśnie na konkretne zamówienia i dla konkretnych klientów. Dzięki temu domy prefabrykowane ceny mogą mieć wyjątkowo atrakcyjne.
Wylanie fundamentów
Kiedy już został wybrany projekt, można przystąpić do wylewania fundamentów pod budynek. Najczęściej zajmuje się tym firma, która stawia domy z paczki. Najpierw trzeba przygotować dziurę pod fundament, a następnie wypełnić ją zbrojonym betonem. Fundament potrzebuje od 3 do 5 tygodni na dobre związanie i zastygnięcie. Dopiero po tym czasie można przystąpić do dalszych prac. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli fundament dostanie więcej czasu.
Stawianie szkieletu
Gotowe domy szkieletowe przyjeżdżają na budowę w formie elementów, które należy ze sobą połączyć i złożyć je w jedną całość. To praca, która wymaga precyzji, ale przebiega dość szybko. Najczęściej ze szkieletu stawia się główne ściany budynku, a następnie montuje stropy, ściany działowe i krokwie dachowe. Wszystko to jest z prefabrykowanych materiałów, więc prace mogą przebiegać bardzo szybko.
Wykończenie
Domy prefabrykowane ceny mają wyjątkowo atrakcyjne, ale trzeba pamiętać, że konieczne jest doliczenie do nich także kosztów związanych z pracami wykończeniowymi tj. położeniem elektryków, płytek, paneli, pomalowaniem ścian itd. To właśnie dzięki tym pracom dom zyskuje indywidualny charakter i staje się zupełnie inny, niż na zdjęciach w katalogu od producenta. Ten etap jest więc bardzo ważny.