Skip to content

Maskowanie rur

Wiele osób zastanawia się, jak w mieszkaniu lub domu zabudować rury. Wygląd rur oraz ich mała estetyka może negatywnie wpłynąć na design wszystkich pomieszczeń.

Jeśli nie mamy możliwości pozbycia się tego typu elementów w naszym lokum, warto wypróbować sprawdzone metody, które efektywnie kamuflują niechciany widok rur. Starym sposobem, lecz praktycznym jest pomalowanie ich w kolor ścian. Niestety ten sposób nie wpływa pozytywnie na estetyczny wygląd pomieszczenia, bo w dalszym ciągu widoczne są biegnące po ścianach rury – choć rzucają się w oczy nieco mniej.

Jak estetycznie zabudować rury?

Skutecznym rozwiązaniem które zapewni dobrą estetykę jest obudowanie rur za pomocą płyty karton-gips. Dzięki wykorzystaniu takich płyt można stworzyć ciekawą aranżację wnętrza oraz przeprowadzić metamorfozę danego pomieszczenia. Zabudowa rury przy pomocy płyty K-G pozwoli zakryć także stary karnisz, a także zamontować sufit podwieszany. Maskowanie rur za pomocą regipsów to sprawdzona i skutecznie praktykowana metoda. Płytę taką można bezpiecznie zamontować na rurach od ogrzewania czy gazowych. Taka metoda jest nie tylko estetyczna, ale również bardzo funkcjonalna. Płyty te są łatwe w montażu, a także funkcjonalne – można je również pomalować w dowolny kolor.

Maskownica z płyty MDF

Użycie płyt MDF jest efektowną metodą na ukrycie rur w domu lub mieszkaniu. Płyty te są drewnopochodne i skutecznie pozwalają zakamuflować instalację grzewczą. Obudowa na rury przy użyciu płyt MDF jest wytrzymała. Może być dopasowana do kształtu i wysokości elementów, które składają się na instalację grzewczą. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość indywidualnego dopasowania jej konstrukcji, która może być podobna do mebli oraz elementów wyposażenia. Warto także dodać, że obudowa na rury grzewcze przy użyciu płyty MDF nie odkształci się, nawet pod wpływem wysokiej temperatury. Maskownica używana na rury grzewcze z płyty MDF może zostać pomalowana przy użyciu odpowiednio dobranych farb, ale może być również polakierowana czy zafoliowana.