Skip to content

Co dokładnie warto wiedzieć o oświetleniu awaryjnym?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że oświetlenie awaryjne jest stosowane przede wszystkim przy awarii zasilania urządzeń, które są wykorzystywane przy oświetleniu podstawowym. Celem jest oczywiście zachowanie bezpieczeństwa wszystkich osób, które przebywają w określonym pomieszczeniu. Czym dokładnie powinna się cechować lampa awaryjna?

Gdzie można zastosować omawiane oświetlenie awaryjne?

Warto wiedzieć, że budynki powinny być wyposażone w oświetlenie zapasowe oraz ewakuacyjne. Rozwiązania powinny znajdować się na widowniach sal widowiskowych, a także czytelniach, salach konferencyjnych czy audytoriach.

Należy mieć świadomość, że oświetlenie awaryjne powinno znajdować się w takich pomieszczeniach, jak garaże, które są oświetlone tylko sztucznym światłem. Można również zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej jest wdrażane w budynkach tymczasowych, które są przeznaczone do celów widowiskowych.

Jak wykonać oświetlenie awaryjne?

Zgodnie z prawem budowlanym omawiany rodzaj oświetlenia musi być odpowiednio zaplanowany przez uprawnionego projektanta instalacji elektrycznych.

Ponadto wspomniany plan musi zostać sporządzony zgodnie z obowiązującymi normami i wymaganiami. Oczywiście szczegółowe zalecenia będą się różniły w zależności od liczby kondygnacji, powierzchni budynku czy jego przeznaczenia.

Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze lampy awaryjnej?

Lampa awaryjna powinna być przede wszystkim wykonana z najwyższej możliwej jakości materiałów. Rekomendowane jest zatem zaopatrywanie się tylko w produkty, które znajdują się w ofercie asortymentowej renomowanego producenta. Świetnym rozwiązaniem będzie dokładnie przeanalizowanie lamp znanych firm, a następnie postawienie na rozwiązanie ze średniej półki cenowej.

Dana osoba będzie miała wtedy całkowitą pewność, że nie przepłaciła, a także nie zaopatrzyła się w produkt niskiej jakości. Należy mieć świadomość, że znani producenci doskonale znają potrzeby zarówno stałych, jak i potencjalnych klientów. Mogą zatem spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.