Skip to content

Czy można gdzieś sprzedać tytan?

Tytan jest pierwiastkiem znanym chyba wszystkim z tablicy Mendelejewa – oznaczony symbolem „Ti” jest uznawany za jeden z najtwardszych metali na świecie. Choć jego wydobycie zapoczątkowano w 1831 roku, do dziś wiele rud tytanu pozostaje niewykorzystanych. Powód? Wydobycie tytanu to przedsięwzięcie niesamowicie kosztowne.

Wykorzystanie tytanu w przemyśle lotniczym

Tytan, choć drogi, jest niezastąpionym materiałem w przemyśle lotniczym. Dzięki temu, iż jest twardy i wytrzymały – jest także odporny na działanie warunków atmosferycznych panujących wysoko nad lądem. Nadaje się nawet do produkcji maszyn lotniczych osiągających prędkości ponaddźwiękowe; trzeba pamiętać, iż na dużych wysokościach temperatura powietrza jest dużo wyższa, dlatego nie każdy metal nadaje się na kadłuby samolotów przeznaczonych do osiągania najwyższych pułapów – na przykład aluminium mogłoby się stopić.

Tytan w chirurgii i implantologii

Dzięki temu, iż ludzkie ciało w większości przypadków wykazuje dużą tolerancję na tytan, mnóstwo protez, implantów i zastawek wszczepianych pacjentom przez chirurgów oraz stomatologów (a co raz częściej także artystów zajmujących się piercingiem) powstaje właśnie z tego metalu. „Duża tolerancja” oznacza zmniejszenie ryzyka odrzucenia implantu przez ciało, co często jest naturalną reakcją układu immunologicznego człowieka na wszczepienie ciała obcego.

Cena złomu tytanu

Osoby, które są w posiadaniu tytanu – mogą go jak najbardziej sprzedać! Wiele firm zajmujących się skupem metali, chętnie przyjmuje również tytan. Cena złomu tytanu waha się w zależności od jego postaci (najtańsze są np. opiłki i małe odpady, najdroższe zaś – duże fragmenty lub gotowe wyroby) w granicach od 3.50 zł nawet do 10 zł za kilogram. Wpływ na cenę złomu tytanu ma także ogólna sytuacja na rynku, jeśli chodzi o sprzedaż i skup różnego rodzaju metali (choć trzeba przyznać, iż ceny tytanu są od kilku lat najbardziej stabilne, w przeciwieństwie np. do złota, którego ceny zmieniają się drastycznie co kilka miesięcy).