Skip to content

Domowe środki do czyszczenia powierzchni – jak zrobić?

Podczas sprzątania mieszkania używamy różnych środków do czyszczenia powierzchni – jedni stawiają na wodę z płynem do mycia naczyń, inni na preparaty w sprayu. Profesjonalne produkty, które przywrócą mieszkanie do pierwotnego stanu, można nabyć w sklepie z chemią gospodarczą, bądź markecie budowlanym. Można je jednak zrobić też samemu.

Środki do czyszczenia powierzchni – uniwersalny płyn

Znały go nasze babcie i prababcie, znany jest nadal dzisiaj. Nie dość, że uniwersalny płyn do czyszczenia stanowi antidotum na ciężkie zabrudzenia, zawarte w nim składniki są tanie i łatwo dostępne. Każdy z nas ma je w swoim domu. Oczywiście mowa o płynie na bazie octu, wody (w proporcji 1:2) i cytryny.

Wszystko mieszamy razem, przelewamy do plastikowej butelki ze spryskiwaczem i lekko wstrząsamy. Butelkę możemy kupić lub użyć starej, po zużytym produkcie. Przygotowanie płynu nie jest więc pracochłonne. Do jakiego rodzaju powierzchni go stosować?

Umyjemy nim zarówno urządzenia sanitarne oraz lodówkę, jak i armaturę i kuchenkę. Z powodzeniem sprawdzi się podczas czyszczenia kafelek i płytek podłogowych. Powszechnie używa się go również do mycia szyb, okien i luster, a co najważniejsze, nie pozostawia brzydkich smug!

Środki czystości do mebli

Domowe Środki do czyszczenia powierzchni to także te, którymi usuwamy nadmiar kurzu z mebli, jednocześnie je pielęgnując. Jeden z zalecanych płynów ma właściwości myjące, konserwujące, a do tego pięknie pachnie. Czego będziemy potrzebować?

Przygotowanie płynu do mebli nie nastręczy nam trudności. Składniki to: dwie szklanki wody (ciepłej), pół szklanki octu, 2-3 łyżeczki oliwy z oliwek oraz kilka kropel olejku eterycznego (naszego ulubionego). To właśnie on sprawia, że domowy płyn do mebli pięknie pachnie.

Taka kompozycja usuwa zabrudzenia, kurz oraz zapobiega jego ponownemu osiadaniu. Oliwa z oliwek pełni tutaj funkcję impregnatu. Wnika w głąb surowca, odżywia go (zwłaszcza meble drewniane) i tworzy na nim warstwę ochronną. Dodatkowo daje ładny połysk.