Skip to content

Czym należy się sugerować przy dobieraniu zawiesi transportowych?

Należy mieć świadomość, że zawiesia transportowe należą do najbardziej podstawowego wyposażenia, które jest stosowane w połączeniu z różnego rodzaju urządzeniami dźwignicowymi. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że są one bardzo istotne do wykonania określonych prac dotyczących przeładunku czy przemieszczenia elementów o dużych gabarytach.

Zawiesia pasowe czy stalowe?

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności bardzo dokładne określenie warunków, w jakich będzie stosowane dane zawiesie. Godny uwagi jest fakt, że zawiesia pasowe będą charakteryzowały się zdecydowanie mniejszą odpornością na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Oznacza to tym samym, że w takich sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na zawiesia wykonane ze stali.

Wspomniane zawiesia pasowe będą z kolei lepszą opcją w przypadku ładunku, który może być podatny na uszkodzenia przez kontakt z zawiesiem stalowym. Doskonałym przykładem mogą być elementy charakteryzujące się powierzchnią bardzo podatną na zarysowania.

Jak dobrać udźwig zawiesia?

Do niedużych dźwigów można bez żadnego problemu postawić na zawiesia pasowe. Z kolei w przypadku ładunków, których waga będzie przekraczała 20 ton, rekomendowane jest zdecydowanie się na zawiesia łańcuchowe albo linowe. Nie wszyscy zdają sobie także sprawę, że w przypadku zawiesi pasowych, które są produkowane z włókien sztucznych, barwa produktu będzie odpowiadała udźwigowi.

Godny uwagi jest również fakt, aby wybierać udźwig zawiesia w oparciu o masę ładunku, który ma zostać przeniesiony. Nie można również zapomnieć o odpowiednim dostosowaniu omawianego zawiesia do udźwigu urządzenia.

Zawiesie cięgnowe, pętlowe czy o obwodzie zamkniętym?

Warto wiedzieć, że zawiesia cięgnowe są złożone z jednego, albo kilku odcinków pasa, liny lub łańcucha. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że zawiesia linowe są bezpośrednio zaciskane na ogniwie. Powinny być stosowane w sytuacji, gdy ładunek będzie posiadał kształt umożliwiający na podwieszenie nie tylko na jednym, ale również kilku cięgnach zawiesia.

Z kolei w zawiesiach pętlowych cięgna posiadają kształt pętli o zamkniętym obwodzie. Oczywiście są one połączone z wykorzystaniem zbiorczego ogniwa. Zawiesia tego typu stosowane są przede wszystkim w przypadku ładunków, które nie zostały wyposażone w punkt zaczepienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.