Skip to content

Jak usunąć silikon?

Silikon sanitarny powszechnie wykorzystywany jest w łazience, czy też kuchni. Dzięki niemu można wykonać skuteczne zabezpieczenie przy zlewie, umywalce, czy też wannie. Niestety z biegiem czasu silikon powoli traci swoje właściwości, co objawia się jego ciemnieniem. W takiej sytuacji zdecydowanie warto wymienić go na nowy.

Dlaczego silikon się tak niszczy?

Jak wszyscy powszechnie wiedzą, silikon uznawany jest za rewelacyjne uszczelnienie w łazience lub kuchni. Jest trwały, mocny odporny na wysoką temperaturę, a także zwyczajnie estetyczny. Co w takim razie powoduje, że z czasem się niszczy i trzeba szukać sposobu na to, jak usunąć silikon bez uszkodzenia np. wanny?Za wszystko odpowiedzialna jest pleśń, która jest właśnie tymi czarnymi plamkami widocznymi na jego powierzchni. Nie tylko jest nieestetyczna, lecz przede wszystkim bardzo niezdrowa. A co najgorsze, jest zupełnie niewrażliwa na standardowe środki czystości.

Jak usunąć silikon?

Choć silikon stwarza wrażenie mocnego i trwałego, to jednak jego usuwanie jest stosunkowo proste. Zdecydowanie najprostsze jest to wtedy, gdy położony jest on na płaskiej, gładkiej i mocnej powierzchni. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się zalanie go płynem do mycia naczyń. Po kilku minutach kąpieli silikon da się bez problemu zetrzeć nawet zwykłą szmatka czy też ręcznikiem papierowym.Problem jednak zaczyna się robić wtedy, gdy silikon jest stary i położony w trudno dostępnych, a jednocześnie delikatnych miejscach, takich jak np. okolice kabiny prysznicowej. Jak usuwać silikon z takich miejsc? W tym wypadku najlepiej sprawdzi się po prostu nożyk lub inne ostre narzędzie, którym w bardzo precyzyjny sposób trzeba będzie podważyć silikon i zwyczajnie go odrywać oraz kruszyć.

Jak usunąć plamę z silikonu?

Podczas nakładania silikonu nie trudno jest o zrobienie nim plamy np. na płytkach ceramicznych leżących na podłodze. Jak się okazuje, może to być spory problem, ponieważ nie każdy wie, jak usuwać silikon z takich powierzchni na krótko po jego kapnięciu.Jeśli wypadek zdarzy się dosłownie chwile temu, można zdjąć krople silikonu szpachelką, a pozostawione zabrudzenie zmyć zwykłą wodą. Jeśli jednak plama obecna jest dłuższą chwilę na płytce, w takim wypadku warto zastosować wcześniejszy sposób, czyli zalać ją na kilka minut płynem do mycia naczyń.

Podsumowanie

Silikon sanitarny to rewelacyjna substancja, która przynosi naprawdę wiele dobrego w każdym domu. Oczywiście zdarzają się wypadki, uszkodzenia i inne nieprzyjemności, które rodzą potrzebę wymiany starego silikonu na nowy. Warto więc wiedzieć, jak powinno się usuwać silikon.