Kołki rozporowe do cegły dziurawki można zakupić w niemal każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Faktem jest, że są one o wiele tańsze niż kotwy. W dużej mierze to właśnie dlatego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Prawidłowo dobrane i zamontowane gwarantują pożądaną stabilność łączenia. Nie trzeba obawiać się, że element przymocowany do ściany niespodziewanie oderwie się od powierzchni. Ważne jest jednak to, aby nie popełniać powszechnych błędów, które mogą doprowadzić nawet do zniszczenia ściany.
Wysoka wytrzymałość
Kołki rozporowe do cegły dziurawki są zwykle narażone na wysokie obciążenia. Nie bez znaczenia jest to, aby były one wykonane z certyfikowanego tworzywa, które spełnia restrykcyjne normy oraz standardy. Mogłoby się wydawać, że akcesoria z materiałów sztucznych kompletnie nie spełniają swojej roli, jednak nie jest to prawdą.
Wytrzymały kołek rozporowy do cegły dziurawki nie ulegnie uszkodzeniu w najmniej spodziewanym momencie. Należy jednak pamiętać, że niezbędna jest odpowiednia liczba punktów montażowych. W tym przypadku największe znaczenie mają gabaryty danego elementu. Oczywiste jest, że zawieszenie lustra wymaga mniejszej liczby kołków, niż ciężkiej półki na książki.
Odpowiednia długość
Wybierając kołki rozporowe do cegły dziurawki należy zwrócić uwagę na ich długość. Zbyt krótkie mogą wypadać ze ściany pod wpływem obciążenia. Trzeba mieć świadomość, że puste materiały budowlane zachowują się zupełnie inaczej, niż pełna cegła. Kołek trzymany jest wyłącznie przez cztery krawędzie, co zwiększa ryzyko jego nagłego wysunięcia z otworu.
Podczas wiercenia należy zadbać o ergonomię w miejscu pracy. Istotne, aby co pewien czas usuwać gromadzący się pył, który negatywnie wpływa na przyczepność akcesoriów.
Kompresy gipsowe
Zdarza się tak, że wykonany otwór jest zbyt luźny. Czy w takiej sytuacji należy zastosować inne kołki rozporowe do cegły dziurawki? Nie zawsze! Przydatny może okazać się kompres gipsowy, który nakłada się na kołek, a następnie umieszcza w ścianie.