Skip to content

Dlaczego warto korzystać z sauny ogrodowej?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup sauny do swojego ogrodu. Te niepozorne domki mają wiele zalet, które doceniły już narody mieszkające w chłodniejszym klimacie. W krajach Skandynawii, sauny są standardem. W Rosji stawia się ich odpowiednik – banie. Również w Polsce zyskują one na popularności. Dlaczego warto z nich korzystać?

Chwila dla urody

Sauna ogrodowa to pomieszczenie, w którym gromadzona jest ciepła para wodna. Przebywa się w niej w stroju, który umożliwia dotarcie pary do jak największej powierzchni skóry.

Para wodna ma doskonałe działanie na wygląd skóry. Odblokowuje pory. Równocześnie ma działanie dezynfekujące, więc pomaga w walce z zaskórnikami.

Działanie pary wodnej pomaga też nawilżyć skórę i włosy. Dzięki temu stają się one miłe w dotyku i wyglądają na zdrowsze. Skóra staje się bardziej elastyczna i na dłużej zachowuje młody wygląd.

Rozluźnia

Para wodna ma działanie rozluźniające. W związku z tym, sauna ogrodowa to propozycja dla wszystkich, którzy pracują fizycznie lub żyją w stresie. W saunie dobrze poczuje się budowlaniec, zawodowy kolarz i prawnik. Każdy z nich będzie mógł się odprężyć i zapomnieć o swoim dniu.

Para wodna pomaga też w walce z bólem. Oczywiście, jeśli nie usunie się jego przyczyny to sama para wodna nie rozwiąże problemu. Może jednak pomóc doraźnie, dokładnie tak jak pomaga termofor. Przyda się ona w powtarzających się bólach pleców, stawów i mięśni. Niektórzy specjaliści, zalecają korzystanie z sauny jako z elementu terapii.

Działanie rozgrzewające

Sauny ogrodowe początkowo służyły do tego, by rozgrzewać przemarznięte ciała. Po całym dniu na śniegu i lodzie, dobrze jest pozwolić sobie na chwilę wypoczynku w cieple. Tym bardziej, jeśli ogarnia ono równocześnie całe ciało.

Takie rozgrzanie jest niezwykle przyjemne i dodatkowo pomaga się zrelaksować. Ciepło równomiernie trafia do każdej kończyny oraz wszystkich narządów. Dzięki temu jego dopływ jest przyjemny. Żeby podbić działanie rozgrzewające sauny można skropić gorące kamienie olejkiem eterycznym o podobnym działaniu, np. cynamonowym.

Sauna może mieć wspomagać hartowanie organizmu. Wspiera działanie układu odpornościowego. Korzystanie z niej może przyczynić się do zmniejszenia zachorowań, głównie na przeziębienie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw