Skip to content

Łatwe przewierty w betonie

Beton jako wyjątkowo trwały i skuteczny materiał budowlany jest powszechnie stosowany praktycznie od starożytności, kiedy to określano go mianem sztucznego kamienia. Poza wspomnianą trwałością wyróżnia go również bardzo wysoka gęstość i mała kruchość, przez co z jednej strony jest on tak wszechstronnym budulcem, ale z drugiej strony jest niepodatny na jakiekolwiek próby skruszenia go, co zdecydowanie utrudnia wiercenie. Dlatego też zanim weźmiemy się za wiercenie betonu warto się do tego odpowiednio przygotować.

Wiercenie betonu techniką diamentową

Chociaż przewierty w betonie to nie taka prosta sprawa to jednak czasem są one konieczne, chociażby w trakcie remontu, w trakcie którego dochodzi do wymiany instalacji i konieczności umieszczenia w odpowiednim otworze puszek instalacyjnych. Rzecz jasna jak w przypadku praktycznie każdej tego typu usługi budowlanej, tak i w tej sytuacji możemy sięgnąć po prostu po sprawdzoną, profesjonalną firmę, która przewierty w betonie wykona za nas. W ten sposób można chociażby skorzystać z usług zawodowców stosujących tzw. technikę diamentową, której największymi zaletami są: wyjątkowa precyzyjność i skuteczność nawet w przypadku mocno zbrojonej betonowej ściany.

Poza tym, decydując się na tę technikę znacznie ogranicza się drgania całej konstrukcji budowlanej. Zatem, technika diamentowa ma szereg zalet, jednak zdecydowanie stosuje się ją przede wszystkim w skomplikowanych pracach budowlanych. Natomiast jeśli zastanawiamy się czy i jak wiercić w betonie na własną rękę, to z pewnością również jest to możliwe, chociaż wymaga odpowiedniego sprzętu i przygotowań.

Jak wiercić w betonie samodzielnie?

Jak wskazują fachowcy, najskuteczniejszym sprzętem do wiercenia betonu jest zdecydowanie młotowiertarka. O zwykłej wiertarce w tym kontekście powinniśmy od razu zapomnieć, a i wiertarka udarowa mogłaby mieć spory problem z wykonaniem czegoś więcej niż tylko pojedynczego otworu. Mając już odpowiedni sprzęt możemy dobrać do niego wiertło koronowe, a więc takie, którego ostrza z elementów diamentowych znajdują się po zewnętrznej stronie wiertła. Jeśli wiercimy w ścianie warto mieć przy sobie także ogranicznik montowany na wiertle, a także odpowiedni olej chłodzący (wiercenie betonu wytwarza bardzo dużą ilość ciepła, które trzeba zneutralizować aby nie doszło do uszkodzenia sprzętu).