Skip to content

Jaką pościel wybrać dla dziecka?

Dziecko wymaga szczególnej troski i komfortu, by móc właściwie się wysypiać. Wybrana poduszka i kołdra powinny spełniać szereg warunków i przede wszystkim być bezpieczne dla malucha. Jak zatem wybrać pościel dla dziecka odpowiednią dla niemowlaka, małego dziecka i starszaka?

Pościel dla niemowlęcia

Pierwsze łóżeczko dla dziecka przyszli rodzice przygotowują z niezwykłą dbałością o każdy szczegół. Najpierw wybór dotyczy materiału, z którego jest ono wykonane. Następnie tematem rozważań staje się materacyk, który zapewni odpowiednie podparcie małemu kręgosłupowi. Wreszcie przychodzi czas na wybór zestawu poduszka i kołderka. Największy dylemat dotyczy jednak wyboru wypełnienia. Poduszki z puchu gęsiego stawiane są jako wzór naturalności. Jednak w przypadku dzieci o skłonnościach do alergii, poduszki puchowe zastąpić trzeba będzie tymi z wypełnieniem hipoalergicznym. Jest to szczególnie wskazane w przypadku niemowląt, u których alergie nie zostały jeszcze stwierdzone.

Pościel dla malucha

W przypadku dzieci starszych, nierzadko ewentualne alergie dają już o sobie znać. Wówczas jedynym właściwym rozwiązaniem będzie wybór pościeli o wypełnieniu syntetycznym. Jego właściwości hipoalergiczne oraz uniemożliwiające rozwój roztoczy w połączeniu z możliwością prania pościeli w pralce, zapewnią dziecku spokojny sen. Warto również zwrócić uwagę, by poduszki nie były zbyt wysokie, a kołdra za ciężka dla małego dziecka.

Pościel starszaka

Już w wieku 5-6 lat warto zainwestować w większą kołdrę i tym samym dokonać wymiany całej pościeli. Jeśli dziecko nie ma stwierdzonych alergii można wybrać poduszki puchowe. Ten naturalny materiał jest niezwykle delikatny i podatny na układanie. Ponadto bardzo dobrze odprowadza wilgoć, co zapewni dziecku spokojny i nieprzerwany sen. Wybierając ten rodzaj wypełnienia warto zwrócić uwagę na rodzaj puchu. Poduszki z puchu gęsiego pochodzącego z polskich gęsi mają o wiele lepsze właściwości niż te pochodzące z krajów azjatyckich lub z puchu kaczego.

Wybór na miarę potrzeb

Przy zakupie pościeli dla dziecka warto kierować się przede wszystkim myślą, że jest to zakup przynajmniej na kilka lat. Dlatego nie należy na dobrej pościeli oszczędzać. Wysokogatunkowe wypełnienie, staranne obszycie i przepuszczająca powietrze poszewka są w stanie zapewnić dziecku naprawdę komfortowy sen. W rezultacie ma to wpływ na jego ogólny rozwój i zdrowie. Dlatego niezależnie od tego czy rodzice wybiorą poduszki puchowe czy z wypełnieniem syntetycznym, ważne by był to wybór zgodny z potrzebami ich dziecka.