Skip to content

Dom energooszczędny koszty budowy

Budowanie energooszczędnych domów stało się bardzo popularne i spełnia ono wiele zadań, jeśli jest wykonane według przyjętych norm. Energooszczędne domy mają wpływ na ograniczenie zużycia energii oraz na środowisko naturalne.

Co to jest dom energooszczędny?

Budowa domów energooszczędnych ma za zadanie zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu oraz zwiększyć warunki ochrony środowiska. Budowa domów energooszczędnych opiera się na zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz konstrukcji budynku, a także elementów architektonicznych, które w połączeniu z izolacją termiczną oraz z wykorzystaniem energii odnawialnej umożliwiają zaoszczędzenie pieniędzy.

Dom energooszczędny budowa i przepisy

Podczas budowy obiektów energooszczędnych trzeba spełniać najwyższe normy i osiągnąć odpowiedniej klasy energetycznej oraz spełniać wyśrubowane parametry cieplne. Ze względu na zaostrzone normy izolacji cieplnej wzrosły także koszty budowy domów energooszczędnych, które wynikają z zakupu specjalnych materiałów izolacyjnych, budowlanych oraz wykończeniowych mających podwyższone parametry. Dom energooszczędny budowa polega na wykorzystaniu energii odnawialnej do ogrzania budynku oraz na zaoszczędzeniu pieniędzy wydawanych na rachunki.

Dom energooszczędny koszty budowy

Aby wybudować dom energooszczędny trzeba przygotować się na wyższe koszty niż podczas budowy domu tradycyjnego. Ze względu na wytyczne normy izolacyjne koszt budowy domu zależny jest od jego projektu, ilości pokoi, systemu wentylacji oraz sposobu ogrzewania wnętrza. Na koszt budowy składają się również sposób wykończenia wnętrz, kubatura budynku oraz materiały stosowane do budowy, a także powierzchnia i kształt obiektu. Dom energooszczędny koszty budowy są ciężkie do oszacowania, ponieważ każdy z obiektów jest inny, ma inną wielkość oraz sposób wykończenia. Naturalnym zjawiskiem jest to, że dom energooszczędny parterowy będzie tańszy niż dom piętrowy.

Jak zaoszczędzić na budowie domu energooszczędnego?

Jeżeli po wyliczeniu wszystkich kosztów dotyczących budowy domu okaże się, że przekraczają one budżet można wówczas zmniejszyć powierzchnię domu oraz liczbę pokoi, zastosować tańsze wykończenie, a także zrezygnować z ogrzewania podłogowego.