Skip to content

Dziadkowie w domu seniora – czy jest to dobre rozwiązanie?

Polskie domy opieki nie zawsze wywołują przyjemne skojarzenia. Umieszczanie tam seniorów wiąże się często z niechęcią do zajmowania się nimi przez najbliższą rodzinę, co niestety jest dość przykre. Na szczęście nowoczesne domy opieki Warszawa i okolice mają coraz wyższe standardy i zatrudniają miłych, fachowych pracowników.

Rodzaje domów opieki w Warszawie i okolicach

Przeciętny dom seniora warszawa jest – przeważnie większym – budynkiem, w którym mogą mieszkać starsze osoby, zdrowe lub niepełnosprawne, a także przewlekle chore. W przypadku niektórych chorób możliwe jest wybranie specjalnej placówki, w której wszyscy obecni cierpią na to samo schorzenie. Przykładem jest dom opieki alzheimer, skupiony na zapewnianiu spokojnego, komfortowego życia seniorom w różnych stadiach wspomnianej dolegliwości. Zarówno personel, jak i współpracujący lekarze mają doświadczenie w terapii Alzheimera, mogą więc otoczyć starszych bytujących odpowiednią opieką.

Rodzinny dom opieki

Część nowoczesnych domów seniora w Warszawie to placówki „rodzinne”. Wystrój wnętrz jest bardzo klimatyczny, przytulny, seniorzy mają do dyspozycji sporo miejsca wyłącznie dla siebie. Mogą używać własnych pokoi i wspólnych, gdzie spędzają czas z przyjaciółmi. Dom seniora Warszawa bardzo często zapewnia pomieszczenia z wyposażeniem sportowym czy rekreacyjnym. Nie brakuje miejsca na zewnątrz – często spotykane są ogrody, podwórza. Nawet dom opieki alzheimer urządzony w tym stylu pozwala seniorom na dość dużą swobodę, choć naturalnie cały czas są nadzorowani przez pracowników.

Odwiedziny rodziny

Jeśli senior trafia do domu opieki w Warszawie i okolicach na pobyt czasowy, związany np. z chwilową nieobecnością osób bliskich, przeważnie zachowuje pozytywne nastawienie. Są jednak tacy seniorzy, którzy lądują w domach z uwagi na niechęć rodziny lub brak jakichkolwiek krewnych. W oswojeniu się ze swoją nową sytuacją pomagają pracownicy oraz często również wolontariusze. Domy opieki warszawa i okolice współpracują z lokalnymi organizacjami, mogą też prosić o pomoc dzieci i młodzież z niedaleko położonych szkół.Jeśli senior ma rodzinę – np. mieszkającą w innym mieście czy nawet w innym kraju – osoby bliskie mogą go co pewien czas odwiedzać. Takie wizyty są zawsze mile widziane, chyba że istnieją ku temu przeciwwskazania związane ze stanem zdrowia rezydentów.