Skip to content

Działki na terenie Rudy Śląskiej

Ruda Śląska to symbol Górnego Śląska. To miasto z dużym kawałkiem historii, zabytkowymi kamienicami oraz częścią nowoczesną, bardziej zurbanizowaną. Dla miłośników połączenia historii z elementami nowoczesności Ruda Śląska jest świetnym miejsce, aby wybudować wymarzony dom lub zakupić działkę letniskową.

Jak znaleźć wymarzoną działkę?

Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonej działki warto zaprojektować dom. Jego powierzchnia będzie punktem wyjścia do poszukiwania działki budowlanej. Działka musi być na tyle duża, aby wystarczyło miejsca na ogród, sad czy mały warzywniak, w zależności od preferencji mieszkańców.Działka powinna być uzbrojona. Oznacza to doprowadzenie wszystkich niezbędnych mediów, czyli przyłącza prądu, opcjonalnie gazu, wody oraz kanalizacji. Ważne jest również to, że w uzbrojenie terenu wchodzi również dojazd do działki z drogi publicznej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Niezależnie od tego czy poszukujemy Działki ruda Śląska, Katowice czy Zabrze warto zawsze zweryfikować jej status prawny, księgę wieczystą, obciążenia, hipotekę oraz służebności. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych, nierzadko wysokich kosztów oraz długiego oczekiwania na załatwienie wszystkich tych spraw. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja oraz tzw. strefa. Warto prześledzić niepokojące pozwolenia na budowę (np. pensjonatów, hoteli czy nowych osiedli domków jednorodzinnych), oraz zweryfikować czy poszukiwane działki Ruda Śląska nie znajdują się przypadkiem w strefie chronionej. Strefa chroniona to specjalny obszar ochrony przyrody, na który nie są wydawane pozwolenia na budowę.

Jakość powietrza

Z uwagi na fakt, że Górny Śląsk jest miejscem dość mocno zanieczyszczonym dobrą praktyką jest zweryfikowanie jakości powietrza na działce, którą jesteśmy zainteresowani. Obecnie w całym kraju jest mnóstwo stacji pomiarowych, które dostarczą rzetelnej wiedzy na ten temat i pozwolą zakupić działkę w miejscu, gdzie jakość powietrza jest dobra lub przynajmniej akceptowalna. Na szczęście są tereny w Rudzie Śląskiej, gdzie jest więcej zieleni (parków czy lasów) co znacząco sprzyja poprawie jakości powietrza, którym oddychamy. To ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, gdyż przekłada się bezpośrednio na zdrowie przyszłych domowników.