Skip to content

Na co zwrócić uwagę wybierając oprawę podtynkową?

Oprawy podtynkowe to rozwiązanie chętnie wybierane do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Mogą jednak sprawdzić się w każdej modnej przestrzeni. Do zalet takich akcesoriów należy możliwość wizualnego powiększenia pomieszczenia oraz łatwość utrzymania czystości. Na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni model?

Oprawa sufitowa dopasowana do pomieszczenia

Poszukując odpowiedniego rodzaju oświetlenia, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego je wykonano i zapotrzebowanie danego wnętrza. Należy pamiętać o tym, aby oprawa podtynkowa umieszczana w wilgotnej przestrzeni była wykonana z odpornego na korozję materiału. Popularne modele wykonuje się ze stali, aluminium lub szkła.

Do stopnia wilgotności musi być również dopasowana klasa szczelności lamp. W suchych pokojach można zamontować akcesoria o klasie IP20. W takich pomieszczeniach jak kuchnie i łazienki, warto jednak zdecydować się na modele z oznaczeniem IP44. Nie ulegną one uszkodzeniu w razie przypadkowego zachlapania.

Oprawa halogenowa czy LED?

Modele halogenowe cenione są za przyjemny, ciepły blask. Temperatura barwowa emitowanego przez nie światła to ok. 3000 K. Mogą jednak zużywać stosunkowo dużo prądu i ulegać nagrzaniu. Wiele osób decyduje się więc na modele z żarówkami LED. Jakie są ich zalety?

Oprawa podtynkowa LED zapewni niskie użycie energii. Nie będzie się również nagrzewała. Możliwe jest dopasowanie temperatury barwowej żarówek do zapotrzebowania. Tego typu akcesoria mogą emitować ciepłe światło o temperaturze 2700 – 3300 K lub neutralne, sprzyjające koncentracji, o wartości 3300 – 4500 K.

Gdzie warto zamontować oprawę podtynkową?

Oprawa podtynkowa doskonale sprawdzi się w praktycznych kuchniach i łazienkach. To rozwiązanie chętnie wybierane do wnętrz z podwieszanymi sufitami. Aby zamontować je w powierzchni tynku, warto zaplanować taki wybór już na etapie remontu.

Oprawa dopasowana do wnętrza i zapotrzebowania z pewnością będzie korzystnym rozwiązaniem. Podkreśli również charakter modnej aranżacji.