Skip to content

Funkcjonalne sposoby na efektywne wyciszenie ścian

Każdy kto mieszka w bloku, z pewnością przynajmniej raz zastanawiał się nad wyciszeniem ścian. Co ciekawe, pomysł ten wcale nie jest zły, choć koszt jego realizacji może przyprawić o zawrót głowy. Jak zatem wyciszyć dom lub mieszkanie za pomocą prostych, a zarazem tanich i skutecznych rozwiązań?

Panele i nie tylko

Chcąc wyciszyć dom lub mieszkanie, warto rozpocząć od podłogi. W przypadku mieszkań rozwiązanie takie przynosi obopólne korzyści, gdyż pomaga sąsiadom z dołu w wytłumieniu stropu. Dość częstym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli, które – ze względu na materiał wykonania – nadają się do tego idealnie.

Czasem jednak same panele nie wystarczą. Co wtedy? Jedynym rozwiązaniem pozostają tu specjalne, tłumiące drgania wkładki lub specjalne powłoki tłumiące. Na szczęście zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, poniesione z tytułu tej inwestycji koszty są dość małe i akceptowalne dla domowego budżetu.

Jak najlepiej wyciszyć ścianę?

Skuteczne Wyciszenie ścian również jest możliwe. Chcąc to zrobić, wystarczy zainwestować w specjalną, a zarazem dość cienką tapetę akustyczną. Charakteryzuje się ona dość niewielką grubością, aczkolwiek dość łatwo ogranicza nadmierną ilość dźwięku. Można też skorzystać z wielu innych, ciekawych rozwiązań.

Jednym z nich są specjalne, dedykowane płyty akustyczne, które charakteryzują się dość dużą gęstością, wyprofilowaną płaszczyzną użytkową, a także niewielką masą. Mało tego – niektóre z nich można trwale pokryć innymi warstwami farb i innych substancji do wykończenia wnętrz.

Mniej akustyki w oknach

Dzięki nowoczesnym oknom wyciszenie ścian jest dużo łatwiejsze. Trzeba jednak zastosować do tego celu specjalnie zaprojektowane konstrukcje, w których znajduje się kilka komór tłumiących dźwięki. Większość z nich znajduje się w odpowiednio wzmocnionej konstrukcji takiego okna.

Podsumowując, dzięki nowoczesnej technologii wyciszenie ścian jest możliwe i to bez konieczności wykorzystania do tego celu zaawansowanych materiałów wykończeniowych. Co ważne – niezbędna będzie tu odpowiednia stolarka drzwiowa i okienna.