Skip to content

Próba szczelności gazu, czyli jedna z prac kominiarza

Czarny strój, cylinder oraz twarz ubrudzona popiołem. Taki obraz kominiarza funkcjonuje w świadomości wielu ludzi. Jednak obecnie ów fachowiec niekoniecznie tak musi wyglądać. Mało tego, zajmuje się nie tylko czyszczeniem komina, ale także kontrolą instalacji gazowej w danym budynku. W tym celu potrzebny jest mu manometr do prób szczelności gazu.

Obowiązkowa czynność

Próba szczelności w zamontowanej instalacji powinna odbywać się raz na rok. To bardzo ważna operacja. Dzięki niej można dowiedzieć się, czy stan techniczny urządzeń gazowych nie budzi żadnych wątpliwości. W ten sposób zostanie wyeliminowane ryzyko związane z wybuchem, a domownicy poczują się w pełni bezpieczni.

Trzeba wspomnieć, że najpierw wykonuje się główną próbę szczelności. Jest nawet regulacja prawna, która o tym informuje. Chodzi o Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

Kiedy wezwać kominiarza?

Odpowiedź na zadane w powyższym nagłówku pytanie jest prosta. Robi się to wtedy, gdy mamy do czynienia z nową instalacją albo w przypadku jej remontu. Fachowiec z firmy świadczącej usługi kominiarskie pojawia się w naszym domu, trzymając w dłoni manometr do prób szczelności gazu.

Uwaga! Specjalista z uprawnianiami przetestuje również prawidłowe działanie instalacji w sytuacji, kiedy wyłączono ją z użytkowania na co najmniej sześć miesięcy lub nie napełniono jej paliwem gazowym przez pół roku od momentu zamontowania całego systemu grzewczego.

Zasady oraz zakres pomiarowy

Korzystając z manometru do prób szczelności gazu, ma się pewność, że instalacja zostanie dokładnie zbadana. Czynność wykonywana jest oddzielnie dla części instalacji przed gazomierzem i odrębnie dla pozostałej (z pominięciem gazomierza, który testowany jest fabrycznie). Co ważne, zanim przeprowadzi się próbę szczelności, trzeba najpierw całą instalację oczyścić. Mało tego, należy otworzyć kurki, zaślepić końcówki oraz pamiętać o tym, aby odłączyć odbiorniki gazu.

Manometr do prób szczelności gazu musi być profesjonalnym sprzętem, który spełnia odpowiednie wymagania klasy 0,6 (ma średnicę 160 mm albo 250 mm). Dodatkowo niezbędne jest tzw. świadectwo legalizacji. Z kolei zakres pomiarowy takiego urządzenia powinien wynosić od 0 do 0,16 MPa dla ciśnienia próbnego 0,5-1,0 bara.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c..