Skip to content

Jak wybrać odpowiednie zawiesia pasowe do dźwignicy?

Zawiesia pasowe są rodzajem elementów transportowych, które stosowane są jako wyposażenie dźwignic w transporcie bliskim. Są wykonane z wytrzymałych, odpornych na wiele czynników zewnętrznych włókien. Aby transport ładunków był bezpieczny, konieczny jest właściwy dobór zawiesi.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zawiesi pasowych?

Pasowe zawiesia są powszechnie stosowane w transporcie na terenie różnych zakładów pracy. Są wytrzymałe, łatwe w użyciu, nie uszkadzają transportowanych ładunków. Także nie rdzewieją, są lekkie, proste w składowaniu, dzięki czemu znalazły rozległe zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Przy doborze zawiesi pasowych należy uwzględnić kilka ważnych czynników, w tym:

– rodzaj transportowanego ładunku
– rodzaj urządzenia dźwignicowego
– warunki pracy zawiesia

Rodzaj transportowanego ładunku

Aby transport odbywał się bezpiecznie, zawiesia pasowe muszą być dopasowane do ładunku, który mają przenosić. Zawiesia te dostępne są w wielu wariantach do wyboru, dzięki czemu można dostosować je indywidualnie do konkretnego zadania.

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ciężar transportowanego ładunku i dopasować go do DOR, czyli dopuszczalnego obciążenia roboczego zawiesia. W przypadku zawiesi pasowych stosuje się modele o udźwigu wynoszącym od 1 tony do nawet 10 ton. Udźwig jest powiązany także z kolorami zawiesi, na przykład zielone to udźwig 2 ton, a pomarańczowe 10 ton.

Także należy dopasować konkretny typ zawiesia do ładunku pod względem długości, szerokości, liczby cięgien oraz zakończeń, na przykład mogą być to haki, pętle, ogniwa zbiorcze.

Rodzaj urządzenia dźwignicowego

Zawiesia mogą pracować z różnymi urządzeniami dźwignicowymi – dźwigami, suwnicami, które wykorzystywane są zarówno na terenie obiektów, jak również na zewnątrz.

Dla bezpiecznej pracy zawiesia pasowe muszą być dopasowane do urządzeń pod kątem zastosowanych końcówek oraz uwzględniać udźwig dźwignicy.

Warunki pracy zawiesia

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę warunki pracy zawiesi. Powinny być one odporne na czynniki pogodowe oraz inne czynniki powodujące powstanie zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy.

Zawiesia muszą spełniać normy dyrektywy maszynowej i zharmonizowanej normy PN-EN 1492-1.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.