Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną? Nie ma na co czekać! Już dziś złóż wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd, a uzyskasz nawet do 50% poniesionych kosztów. Jeżeli jesteś osobą fizyczną i chcesz uzyskać energię elektryczną jedynie na własne potrzeby masz duże szanse na skorzystanie z programu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu!
Korzyści z instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, poczynając od potężnych koncernów po osoby fizyczne. W Polsce również coraz częściej stawia się na odnawialne źródła energii. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż są one niezwykle opłacalne.
To właśnie dzięki nim możemy w znacznej mierze ograniczyć koszty energii elektrycznej. Koszty instalacji natomiast zwracają się w przeciągu kilku lat. Dodatkowym atutem instalacji jest jej aspekt ekologiczny. Decydując się na tzw. panele słoneczne przyczyniamy się do ograniczania emisji CO2.
Rządowy program Mój Prąd – co to takiego?
Mój Prąd jest programem dopłat do zakupu i montażu domowych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Finansowany jest ze środków unijnych i został powołany do życia w 2019 roku, od tego czasu skorzystało już z niego ponad 30 tys. osób. Pieniądze przeznaczone na Mój Prąd będą mogły przyczynić się do powstania nawet 200 tys. instalacji.
W ramach programu osoby, których wniosek o dofinansowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie mogą otrzymać do 50% całkowitych kosztów instalacji i montażu. Suma dotacji nie może przekroczyć jednak 5 tys. zł. Kwota otrzymana w ramach programu nie podlega opodatkowaniu.
Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z programu?
Jak już wspomniano we wstępie, rządowy program Mój Prąd oferuje dofinansowania jedynie osobom fizycznym, a moc instalacji musi mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW. Do dodatkowych wymagań należą: konieczność ukończenia instalacji w przeciągu trzech lat od uzyskania środków, ale po 23 lipca 2019 roku.
Aby otrzymać pieniądze z funduszu należy złożyć wniosek pod postacią elektronicznego formularzu. Do wniosku dołączyć należy wszelkie faktury. Ukończenie inwestycji musi zostać także potwierdzone przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci i zawarciem odpowiedniej umowy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.