Skip to content

Jak wybrać plafoniery sufitowe?

Plafoniery sufitowe to świetny typ oświetlenia, szczególnie w małych lub niskich pomieszczeniach. Wybór jest jednak tak duży, że czasem trudno się zdecydować na konkretną plafonierę sufitową. Warto wtedy zwrócić uwagę na kilka aspektów, by podjąć najlepszą decyzję.

Stylistyka pomieszczenia

Styl, w którym utrzymane jest pomieszczenie, jest oczywiście jedną z najważniejszych kwestii – jeśli jest nowoczesne, to lepiej, by Plafoniery sufitowe nie były stylizowane na antyczne, a przeciwnie – supernowocześnie wyglądające łapmy nie będą najlepiej się sprawdzały w pomieszczeniach stylizowanych na dawniejsze. Oczywiście, w tym przypadku trzeba też kierować się własnym gustem – plafoniery sufitowe idealnie pasujące do wnętrza stylistyką niekoniecznie muszą się nam, podobać i trzeba wtedy wybrać coś innego.

Krzywy sufit?

Plafoniery sufitowe dają światło rozproszone na boki lub nakierowane bezpośrednio w dół. W przypadku sufitów krzywych, nierównych lepsze będą te drugie – światło skierowane na sufit ujawni wszystkie niedoskonałości, co nie będzie miało miejsca w przypadku plafonier sufitowych pierwszego typu.

Ile światła potrzeba?

Rozmiar i liczba plafonier sufitowych powinna być uzależniona od tego, ile w pomieszczeniu potrzeba światła – w korytarzu zwykle nie potrzeba go wiele, więc plafoniera sufitowa może być niewielka, natomiast w biurze czy salonie oświetlenie jest bardzo ważne i wtedy warto zdecydować się na jedną większą lub kilka sztuk rozmieszczonych w newralgicznych miejscach.