Skip to content

Roboty spawalnicze

Ze względu na coraz większą automatyzację procesów produkcji, wiele firm poszukuje maszyn i robotów, które najlepiej sprawdzą się w danej firmie. Obecnie dostępny jest bardzo duży wybór urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą poszczególnymi parametrami, funkcjami oraz oczywiście ceną. Zatem przy zakupie należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów.

Kiedy warto zdecydować się na automatyzację produkcji?

Automatyzacja produkcji przynosi wiele korzyści zarówno dla dużych, jak i małych firm. W każdym przypadku pozwala na usprawnienie procesów, co wiąże się bezpośrednio ze wzrostem zysków generowanych przez przedsiębiorstwo.

Nowoczesne rozwiązania, które stosuje się obecnie w różnego rodzaju maszynach i robotach przeznaczonych do linii produkcyjnych, pozwalają również na obniżenie wielu stałych kosztów.

Jak wybrać odpowiedni robot spawalniczy?

Przy wyborze robota spawalniczego należy wziąć pod uwagę szczególne potrzeby konkretnej firmy, tak aby był jak najbardziej funkcjonalny. Tego typu roboty różnią się pomiędzy sobą wieloma szczegółami technicznymi, które oczywiście mają decydujący wpływ na ostateczną cenę urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że robot spawalniczy, który dostępny jest w bardzo niskiej cenie zazwyczaj będzie posiadał mniejszą możliwość ustawień, przez co będzie również mniej funkcjonalny.

Najważniejsze parametry i funkcje robotów spawalniczych

Poszczególne roboty spawalnicze różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem, a także zasięgiem. Co bardzo istotne w niektórych przypadkach, część z nich jest przystosowana do spawania łukowego. W zależności od potrzeb linii produkcyjnej należy również zwrócić uwagę na to czy zasięg danego robota pozwoli na jego swobodny dostęp do wszystkich potrzebnych miejsc.

Roboty spawalnicze posiadają możliwość korzystania z dodatkowych funkcji. Najważniejsza staje się możliwość skonfigurowania go z aktualnymi potrzebami oraz łatwość w obsłudze. Bardzo istotne jest również wyposażenie takiego robota w możliwość czyszczenia palnika w trybie automatycznym oraz układy śledzenie spoin czy wykrywanie elementów spawanych. Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na funkcjonalność i wydajność konkretnego urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.