Skip to content

Wszystko o klejach przemysłowych

Kleje przemysłowe to substancje, które wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Mają one za zadanie łączyć ze sobą różnego rodzaju materiały. Na rynku obecnie jest wiele rodzajów klejów przemysłowych. Różnią się one między sobą składem i właściwościami, a także zastosowaniem. Ze względu na swoje właściwości zastąpiły wiele tradycyjnych metod łączenia.

Rodzaje klejów przemysłowych

Najbardziej popularnym rodzajem klejów przemysłowych są kleje cyjanoakrylowe, które łączą małe elementy, albo wykorzystywane są tam, gdzie szczelina jest niewielka. Kleje metakrylowe, dwuskładnikowe wykorzystywane są do tworzenia najbardziej wytrzymałych konstrukcji, kleje anaerobowe służą do zabezpieczenia, osadzania i klejenia części z metalu. Kleje przemysłowe na bazie polimerów MS przeznaczone są do elastycznego klejenia i montażu elementów, które są z różnych materiałów.Nowoczesne kleje przemysłowe oferują specjalne i zmodernizowane metody aplikacji. Jest ona znacznie szybsza, wygodniejsza i prostsza niż te wcześniejsze.

Jak dobrać prawidłowo klej przemysłowy?

Odpowiedni wybór właściwego kleju powinien być przemyślany. Aby spełnił swoją rolę, czyli właściwie połączył materiały, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo ważny jest rodzaj i wielkość klejonej powierzchni, ponieważ nie ma takiego kleju, który wszystko sklei równie dobrze. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj szczeliny, ponieważ niektóre kleje sprawdzają się tylko przy małych pęknięciach, natomiast inne wymagają nałożenia grubszych warstw. Do większych szczelin poleca się kleje dwuskładnikowe, a do małych kleje cyjanoakrylowe.Bardzo ważny jest również czas. W zależności od procesu produkcyjnego, klejenie musi być wykonane najszybciej, albo wolniej, aby spozycjonować poszczególne części. Bardzo ważna jest także elastyczność i wytrzymałość połączeń. Do tych bardziej elastycznych stosuje się kleje na bazie polimerów albo silikonu, do połączeń twardych klejów metakrylowych.

Co jeszcze jest ważne przy doborze kleju?

Wybierając klej przemysłowy warto zwrócić uwagę na jego odporność temperaturową, na warunki atmosferyczne, czy klej stosowany będzie wewnątrz czy na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także jego cena i wydajność.

Kleje przemysłowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.