Skupy metali jak grzyby po deszczu wyrastają w każdym mieście w Polsce. Skupuje się w nich różne metale, od zwykłej stali przez metale kolorowe i metale szlachetne, po te najcenniejsze, czyli metale ziem rzadkich. Ponadto w skupach przyjmowane są rozmaite stopy, węgliki i inny złom stanowiący mieszankę metali.
Rosnąca liczba skupów złomu w otoczeniu to efekt kilku czynników. Jeden z nich jest taki, że złoża rud metali są coraz bardziej wyeksploatowane i firmy wykorzystujące poszczególne metale są zmuszone korzystać również z takiego źródła. Coraz trudniejsze wydobycie z trudno dostępnych złóż powoduje, że odzysk metali ze złomu jest też niejednokrotnie tańszy, a przy okazji mniej szkodliwy dla środowiska. Jako że surowce naturalne są odnawialne, więc z biegiem czasu ich wydobycie będzie coraz droższe i mniej opłacalne, a wskutek tego znaczenie odzysku metali ze złomu będzie coraz bardziej istotne dla przemysłu. Zapewne już niedługo dojdzie do sytuacji, że jakieś szczególnie rzadkie metale będą już dostępne tylko na rynku wtórnym.
Skup metali w każdym polskim mieście
W każdym polskim, nawet małym mieście, działają skupy metali. Najczęściej przyjmują one złom żelazny, który jest najpowszechniejszy, oraz złom metali kolorowych, ale coraz częściej można też spotkać skup metali szlachetnych, który od klientów przyjmuje również metale szlachetne oraz czasem też metale ziem rzadkich. Metale kolorowe są tańsze, ale są powszechniejsze, dlatego to one zazwyczaj stanowią największą część obrotu w takich skupach, jak również na złomowiskach. Bardzo cennym złomem metalu jest miedź i je stopy, a do najpopularniejszych należy aluminium. Złom osiąga różne ceny, które zależą zazwyczaj od jego czystości. Zazwyczaj każdy metal ma kilka najpopularniejszych form czy źródeł pochodzenia. Złom metalu przyjmowany jest często pod postacią całych sprzętów czy urządzeń używanych w gospodarstwach domowych czy w przemyśle.
Metale szlachetne cennym surowcem wtórnym
O wiele droższe są metale szlachetne jak złoto, platyna czy pallad. One również są używane do specyficznych zastosowań w przemyśle. Znaleźć je można w urządzeniach elektronicznych i różnych maszynach. Ceny, jakie oferuje skup metali szlachetnych za ww. metale sięgają stu złotych z gram, a więc są znacznie wyższe niż metali kolorowych. W ich przypadku na cenę również wpływ ma to, jak czysty jest dany złom metalu. Gdy dysponuje się większymi ilościami takich metali, można skorzystać z oferty odbioru od klienta, jakie oferuje niejeden skup metali w Polsce.