Skip to content

Zalety automatycznego nawadniania trawników

Piękny trawnik to ozdoba posesji, jednak utrzymanie trawy w idealnym stanie wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Do najważniejszych należy systematyczne podlewanie. W celu zapewnienia właściwej wilgotności gleby można zastosować automatyczne nawadnianie.

Oszczędność wody i czasu

Automatyczne nawadnianie trawników to rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas. Samodzielne podlewanie ogrodu przy pomocy zwykłego węża jest zajęciem czasochłonnym, zwłaszcza w czasie letnich upałów, kiedy panuje susza. Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów utrzymują odpowiednią wilgotność gleby niezależnie od warunków atmosferycznych i zapewniają roślinom optymalne warunki bez udziału właściciela.

Dzięki automatycznemu nawadnianiu trawników można również zaoszczędzić wodę. Podlewanie trawników z zastosowaniem automatycznych systemów umożliwia idealne dopasowanie zużycia wody do potrzeb.

Ładny wygląd ogrodu

Ogród to miejsce, które powinno zapewniać relaks w pięknym otoczeniu. Takie efekt można osiągnąć również dzięki zastosowaniu systemów nawadniania ogrodów. W przypadku takich systemów wszystkie rury doprowadzające wodę zostają ukryte pod powierzchnią gleby. Również zraszacze nie są widoczne przez cały czas, ponieważ wysuwają się jedynie w chwili podlewania. Jeśli w ogrodzie wykorzystywana jest linia kroplująca, można ukryć ją pod korą lub żwirem tak, że staje się całkowicie niewidoczna. Takie nawadnianie trawników zapewnia więc nie tylko prawidłowy wzrost roślin, ale pozwala również na stworzenie estetycznej przestrzeni wokół domu.

Idealne podlewanie

Inteligentne systemy nawadniania ogrodów wyposażone są w czujniki opadu deszczu. Dzięki informacjom z takich czujników system mierzy naturalne opady i określa zapotrzebowanie roślin na wodę. Znaczenie ma także temperatura – kiedy jest niższa, zraszacze uruchamiają się rzadziej. Jeśli regularnie pada deszcz i rośliny nie potrzebują dodatkowego nawadniania, system w ogóle się nie uruchamia, co pozwala na zaoszczędzenie wody.

Zastosowanie nowoczesnych zraszaczy może wydawać się dosyć dużą inwestycją w porównaniu ze zwykłym podlewaniem. Warto jednak pamiętać, że systemy nawadniania umożliwiają optymalne podlewanie przy zmniejszonym zużyciu wody. Jest to najlepszy sposób na ładny trawnik. Dzięki właściwej wilgotności gleby rośliny będą lepiej kiełkować i szybciej rosnąć, a także staną się bardziej odporne na choroby. Zdrowa, gęsta trawa będzie się pięknie prezentować niezależnie od warunków pogodowych i naturalnych opadów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://zielony-trawnik.pl/