Skip to content

Typy zaworów rozdzielających używanych w przemyśle

Nowoczesny przemysł nie może się obejść bez szeregu rozwiązań, dzięki którym możliwe jest jego sprawne działanie. Współcześnie stosuje się wiele zautomatyzowanych rozwiązań, co wpływ na wydajność. Wśród licznych trybów, jakie składają się na funkcjonowanie maszyn czy innych urządzeń przemysłowych są zazwyczaj niewielkie, ale bardzo istotne urządzenia, zwane zaworami rozdzielającymi.

Do czego służą zawory rozdzielające?

Głównym zadaniem takich zaworów jest sterowanie pracą urządzeń czy maszyn, w których są zainstalowane. Od zaworów sterujących często zależy prawidłowe funkcjonowanie całych linii produkcyjnych, a tym samym de facto całych zakładów. Poza funkcją sterującą, pełnią one rolę sterującą oraz logiczną. Wszystko zależy od przeznaczenia całej maszyny.

W ściślejszym znaczeniu, zawory rozdzielające służą do tego, aby kierować w odpowiednim kierunku odpowiednią ilość czynnika sterującego. Mogą one też całkowicie zamykać lub otwierać jego przepływ, dzięki temu, że można je ustawić w określonej pozycji, np. półzamkniętej. A czynnikiem tym mogą być różne substancje, od wody, przez powietrze, aż po różnego rodzaju płyny.

Dobór zaworów rozdzielających

Wybór odpowiedniego rodzaju zaworu zależy od przeznaczenia urządzenia, jakim zawory sterują. Pod uwagę bierze się w pierwszej kolejności sposób sterowania zaworem. W tym względzie dominują obecnie zawory elektryczne, ewentualnie elektromagnetyczne. Zapewniają one największą precyzję oraz najlepsze parametry działania.

Po wyborze rodzaju zaworu, należy dokonać wyboru innych parametrów. W tym przypadku do najważniejszych należą: rodzaj zaworu, wielkość zaworu, liczba dróg dopływu czynnika roboczego oraz liczba dróg jego odpływu. Najczęściej czynnik dopływa jednym strumieniem, a potem jest rozdzielany na kilka dróg odpływu.

Zakup lub zlecenie wykonania zaworów rozdzielających

Na polskim rynku nie ma problemów z zakupem zaworów rozdzielających. Działa wielu producentów oraz dystrybutorów tych urządzeń. Oferują oni szeroki asortyment zaworów różnego rodzaju i przeznaczenia. Co więcej, wiele z nich wykonuje zawory rozdzielające na zamówienie, projektując je dokładnie według zaleceń zleceniodawcy.

Obecnie wiele polskich firm oferuje zawory równie wysokiej jakości, jak ich zagraniczni konkurenci. Co więcej, na polskim rynku działa wiele firm, które specjalizują się w konkretnych rodzajach zaworów rozdzielających, wypełniając nisze rynkowe. Tym samym, nawet najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia można dostać na polskim rynku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP