Skip to content

Bezpieczne poruszanie się po halach

Duże zakłady przemysłowe zatrudniają mnóstwo osób. Zapewnienie bezpieczeństwa w ogromnych halach jest zadaniem niezwykle trudnym. Pracodawcy dokładają jednak wszelkich starań by dopełnić swojego obowiązku jakim jest zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy.

Bezpieczne poruszanie się po halach

W dużych halach produkcyjnych czy magazynowych niejednokrotnie konieczne jest wykorzystanie wózków widłowych. By zwiększyć bezpieczeństwo pracowników poruszających się po hali konieczne jest zastosowanie specjalnych znaków.

Znaki bezpieczeństwa to absolutna konieczność w każdym zakładzie pracy. To tabliczki informujące o ewentualnym zagrożeniu. Dodatkowo mogą zakazywać poruszania się pojazdami po wyznaczonych obszarach hali, lub nakazywać poruszania się pojazdami wyłącznie po wskazanych ścieżkach.

Bezpieczeństwo w pracy

Zgodnie z przepisami, znaki bezpieczeństwa muszą znajdować się w każdym zakładzie pracy. Bywa, że znaki bezpieczeństwa zakazują niektórych działań. Inne z kolei znaki bezpieczeństwa nakazują podjęcie odpowiednich kroków.

W zależności od koloru i kształtu znaków, mogą one zakazywać, nakazywać, informować lub ostrzegać. Niezmiernie istotne jest odpowiednie umiejscowienie takich znaków. Znaki informacyjne są bardzo ważne dla życia i zdrowia ludzi. W przypadku ewentualnego zagrożenie wskazują najbezpieczniejszą drogę ucieczki. Mogą również wskazywać miejsce gaśnic lub kluczy do drzwi ewakuacyjnych.

Gdzie należy stosować znaki BHP?

Znaki BHP należy stosować w każdym zakładzie pracy. W zależności od ryzyka jakie występuje na danym stanowisku zdarza się, że odpowiednie znaki bezpieczeństwa znajdują się bezpośrednio przy stanowiskach pracy.

Decydując się na zakup znaków bezpieczeństwa warto brać pod uwagę, że muszą być umieszczone w widocznym miejscu. Dodatkowo znaki informacyjne muszą być widoczne również podczas awarii prądu.

Kupując tablice ze znakami BHP w specjalistycznym sklepie z artykułami BHP pracodawca kupuje towar najlepszej jakości. Decydując się na zakup tabliczek wątpliwej jakości, należy liczyć się z ryzykiem szybkiego uszkodzenia. Dobrej jakości znaki bezpieczeństwa wykonane są z trwałego materiału, jakim jest PCV.

Przepisy jasno określają prawa i obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika. To po stronie pracodawcy leży zapewnienie pracownikom bezpiecznej pracy. Umieszczenie znaków bezpieczeństwa może być kluczowe podczas konieczności nagłej ewakuacji. Nie warto więc bagatelizować tego problemu.