Skip to content

Czym kierować się przy wyborze węgla?

Zbliżający się sezon grzewczy dla wielu osób jest sporym wyzwaniem. Jaki opał wybrać, aby był ekonomicznym i wydajnym źródłem ciepła? Sporo osób nadal stawia na paliwa kopalne, ze względu na wysokie ceny innych typów ogrzewania. Węgiel pod różną postacią jest też dobrym paliwem, który można stosować w popularnych piecach zasypowych, a także w nowocześniejszych kotłach.

Węgiel kamienny i brunatny.

Węgiel kamienny jest czarnym i twardym węglem. Zawiera on więcej czystego węgla niż brunatny, jest więc bardziej kaloryczny.Węgiel brunatny charakteryzuje się znacznie niższą wartością opałową w porównaniu do węgla kamiennego. Odznacza się kruchością i niestety chętnie chłonie wodę. Co prawda znajduje on kupców, ze względu na niską cenę, jednak jest on głównie stosowany w energetyce przemysłowej.

Zatem najlepiej wybrać węgiel kamienny. Wybierając węgiel brunatny należy pamiętać, że jego cena będzie rekompensować niską wartość opałową, dużą ilość popiołu i wysoką wilgotność. Jest to nie tylko mało ekonomiczne, ale także oznacza częstsze odwiedziny kotłowni i więcej pracy przy usuwaniu popiołu.

Węgiel hurt kaloryczny nie zawsze najlepszy.

Kupowanie wysokokalorycznego węgla nie zawsze jest opłacalne. Taki opał nie zostanie w pełni zużyty w dni cieplejsze, a zamiast ciepła da nam więcej dymu i sadzy. Jednak znakomicie sprawdzi się w mroźniejsze dni. Natomiast niskokaloryczny węgiel hurt spali się efektywniej, bez nadmiernej sadzy i dymu przy dodatnich temperaturach. W mroźne dni będzie jednak spalać się za szybko.

Przy wyborze węgla ważne jest, aby stosunek ceny do kaloryczności był rozsądny. Chcemy bowiem kupić największą możliwą ilość energii w paliwie, a nie jak najwięcej kilogramów kamienia.

Ekogroszek nie zawsze „eko”.

Paliwem polecanym do kotłów retortowych jest ekogroszek hurt. Jest on produkowany z węgla kamiennego bądź brunatnego, poddanego procesom odsiarczania i odkamieniania.Warto wybierać ten z zaufanego źródła, bowiem można natknąć się na zwykły węgiel groszek. Ekogroszek hurt może być z powodzeniem spalany w kotle zasypowym, jednak jest to najczęściej nieopłacalne, ze względu na cenę tego opału. Porównując ceny ekogroszku warto mieć na uwadze jego parametry, a także sprawdzić kraj pochodzenia. Mimo, że ceny ekogroszku w markecie są zadziwiająco niższe, to warto kilkukrotnie zastanowić się przed zakupem takiego paliwa.Rozważanie wyboru nisko- bądź wysokoenergetycznego ekogroszku powinno przebiegać analogicznie jak w przypadku węgla. Na dni zimniejsze- wysokokaloryczny, na dni cieplejsze- mniej kaloryczny.

Powyższe zasady pozwalają na bardziej ekonomiczne zarządzanie opałem i zaoszczędzenie pieniędzy. Warto dobierać paliwo odpowiednie do kotła, a przy zakupie kierować się nie tylko jego ceną.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.alpari.com.pl/hurt