Klej anaerobowy posiada wiele zastosowań, a jego głównym jest spojenie metalowych elementów. Najczęściej wykorzystywany jest w różnego rodzaju instalacjach przy mocowaniu elementów współosiowych czy gwintów. Jest to jeden wśród popularniejszych klejów z tego rodzaju.
Właściwości kleju
Jest to ciecz o dosyć ciekłej konsystencji. Proces spojenia zaczyna się w warunkach beztlenowych, czyli chwilę po złączeniu dwóch powierzchni, na których znajduje się klej. Klej anaerobowy stosowany jest głównie do łączenia dwóch powierzchni metalowych. Przeważnie stosuje się do go łączenia elementów z tego samego rodzaju metalu takiego jak stal, mosiądz czy nawet aluminium. Charakteryzuje się wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
Rodzaje kleju anaerobowego
Klej ten istnieje w kilku wersjach różniących się siłą wiązania oraz zastosowaniem:
– klej o najmocniejszej sile wiązania. Jest on głównie stosowany w specjalistycznych warsztatach przemysłowych, gdzie konieczne jest, by klej posiadał odpowiednią siłę wiązania oraz ponadprzeciętną wytrzymałość na działania mechaniczne i dynamiczne. Polecane dla elementów różnych konstrukcji skręcanych i w tworach zautomatyzowanych.
– Klej o mniejszej sile wiązania. Inaczej zwany uniwersalnym klejem anaerobowym. Stosowany w konstrukcjach, które nie są wystawiane na działanie wielkich sił i obciążeń. Klej doskonale sprawdzi się jako zamiennik podkładek i zawleczek sprężynujących. Klej uszczelnia również połączenia gwintowe.
Jak używać?
Klej anaerobowy nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi do jego aplikacji. Jedynym takim elementem załączonym do każdego kleju jest aplikator. W przypadku stosowania tego kleju powierzchnie, które będą ze sobą sklejone, powinny być czyste, suche oraz odtłuszczone odpowiednim preparatem. Wystarczy nanieść niewielką ilość kleju na powierzchnię, która będzie złączona, po czym równomiernie rozprowadzić klej. W przypadku łączenia gwintów czy tulei wystarczy dokręcić elementy posmarowane klejem, tak aby odpowiednio rozprowadzić klej, a tym samym zapewnić odpowiednią szczelność.Klej nie działa błyskawicznie, więc do 20 minut po nałożeniu można dokonać niezbędnych poprawek, bez strachu o utracenie szczelności, czy właściwości wiążących powierzchnię.
Klej anaerobowy jest klejem, który najczęściej jest stosowany w warsztatach mechanicznych i liniach produkcyjnych. Jego prostota aplikacji, a zarazem odpowiednie właściwości spalające i zapewniające szczelność, czynią go klejem niezbędnym.