Skip to content

Narzędzia stolarskie

Drewno jest nieocenionym materiałem, za pomocą którego produkowane są przede wszystkim meble znajdujące się w domach. To także świetny materiał opałowy, który pozwala na ogrzanie domu w zimne, zimowe dni. Niezwykle istotnym elementem jest także papier, który wykorzystywany jest na co dzień zarówno w domostwach, jak i zakładach pracy.
Drewno w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju cywilizacyjnego- to dzięki niemu wynaleziono ogień. Z drewna powstawały również domy.
By nadać odpowiedniego kształtu drewnu niezwykle ważna jest obróbka drewna Narzędzia wykorzystywane w tym celu sprawiają, że praca staje się łatwiejsza, a tym samym przyjemniejsza.

Piła

Jednym z podstawowych narzędzi do drewna jest piła. To przy jej pomocy możliwe jest obcięcie za długiego drewna. Piła jest obowiązkowym narzędziem zarówno w domowych warsztacikach, jak i dużych zakładach stolarskich. Decydując się na zakup piły należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość ząbków oraz ich rozmieszczenie. Dostępnych jest wiele rodzajów pił, do których należą między innymi piły otwornicowe, grzbietnicowe, kabłąkowe. Ponadto zęby piły powinny być hartowane.

Miara

Określenie odpowiedniej długości deski jest podstawą. W tym celu zdecydowanie przyda się miara, za pomocą której bez problemu można zmierzyć deskę. Miara jest niezwykle istotna szczególnie podczas fazy projektowania produktu, gdzie wszystko musi być wymierzone co do centymetra.

Wiertarka

Podczas produkcji mebli oraz mniejszych elementów wyposażenia domu niezbędne jest wiercenie dziur. W tym celu podstawowym narzędziem, którego należy użyć jest wiertarka. Warto zaopatrzyć się w wiertarki z wymiennym wiertłem. Dodatkowym atutem jest także kolec centrujący.

Maszyna CNC

Obróbka drewna CNC to sposób wykorzystywany głównie w dużych, profesjonalnych zakładach.
Maszyny CNC są w stanie zdecydowanie ułatwić i przyśpieszyć pracę z drewnem. Są to urządzenia wykorzystywane głównie do frezowania płyt meblarskich oraz obróbki drzwi.

Podsumowując, narzędzia do drewna są niezbędnym elementem, który pozwala w łatwy sposób kreować piękne kształty przy pomocy drewna. Samo korzystanie z narzędzi jest proste. Każdy jest w stanie rozpocząć przygodę ze stolarstwem.