Miedź jest wszechstronnym metalem, bardzo często wykorzystywanym w przemyśle i znajdującym zastosowanie w wielu przedmiotach obecnych w gospodarstwie domowym. Dowiedz się, do czego jest używana miedź, jaka jest cena miedzi w skupie i dlaczego warto ją wtórnie przetwarzać.
Zastosowania miedzi
Miedź jest metalem znanym i szeroko wykorzystywanym już od starożytności. Współcześnie głównym miedzi używa się głównie do produkcji przewodów elektrycznych, pokryć dachów i instalacji wodociągowych, a także w produkcji maszyn przemysłowych.
Niewielką ilość miedzi zużywa się do tworzenia twardszych stopów, na przykład brązu. Z uwagi na jej właściwości antybakteryjne i biostatyczne, miedzią pokrywa się klamki oraz inne powierzchnie na salach OIOM, a także statki i inne obiekty narażone na obrastanie organizmami morskimi.
Skup miedzi
Miedź cechuje się dobrym przewodnictwem elektrycznym, odpornością na korozje, dobrym przewodnictwem cieplnym i jest w pełni przetwarzalna. Możemy ją znaleźć między innymi w zamkach i dzwonkach elektrycznych, transformatorach, dynamach, generatorach, pompach, odkurzaczach, pralkach, komputerach i częściach samochodowych.
Cena miedzi w skupie waha się pomiędzy 10 a 40 złotych za kilogram, w zależności od jej stanu. Bez problemy można znaleźć skupy metali w każdym większym mieście, często również z możliwością transportu.
Porządek i dbałość o środowisko
Światowe wydobycie miedzi aktualnie nie pokrywa zapotrzebowania na ten surowiec, a będzie już tylko spadać, jak w przypadku każdego surowca kopalnego. Jednak dzięki temu, że miedź jest w pełni przetwarzalna, zamiast wyrzucać przedmioty z niej wykonane, możemy wtórnie je wykorzystywać. Recycling jako źródło miedzi może w pełni pokryć przyszłe zapotrzebowanie na ten cenny metal.
Każdy z nas ma w domu zużyte przedmioty zawierające miedź, elektrośmieci czy elementy instalacji, które warto posegregować i zawieźć do punktu odbioru. Wysoka cena miedzi w skupie gwarantuje wymierną korzyść dla nas, a recycling – korzyści dla środowiska.