Skip to content

Co trzeba wiedzieć o węglikach spiekanych?

Popularność narzędzi z węglików spiekanych sprawiła, ze powstało bardzo wiele złomów, zajmujących się skupowaniem tego właśnie materiału. Jednakże, co konkretnie można znaleźć po wybraniu się na złom węglika spiekanego? Co właściwie konstruuje się z tych materiałów?

Gdzie obecne są węgliki spiekane?

Żargonowo nazywane widiami, węgliki znaleźć można dzisiaj w narzędziach wykorzystywanych w niezwykle wielu miejscach. Co ciekawe, już nie tylko przemysł wykorzystuje narzędzia i części do narzędzi z węglików spiekanych. Dzisiaj obecne są one również w innych dziedzinach, zwłaszcza w medycynie. Lekarze, szczególnie chirurdzy często potrzebują bowiem solidnych narzędzi do skrawania, będących w stanie przeciąć praktycznie wszystko.

Co wchodzi w ich skład

Z czego konkretnie składają się materiały, jakie w posiadaniu ma skup węglików? Wydaje się, że najważniejszym składnikiem, decydującym o przydatności widii jest tytan. Niemniej jednak, bardzo istotny jest też wolfram. Te dwa składniki są najważniejsze i to przede wszystkim one są odpowiedzialne za najistotniejsze właściwości materiału.

Trzeba jednak w tym miejscu zauważyć, że węgliki spiekane wykorzystywane są do skrawania dziesiątek różnorodnych materiałów. Potrzebne są więc często odmienne właściwości, dotyczące czy to twardości, czy pracy w wysokiej temperaturze. Dlatego też, złom węglika spiekanego dysponuje narzędziami, które oprócz wspomnianych tytanu i wolframu zawierają też kilka innych składników, takich jak chrom, bądź też niob i tantal.

Czy węgliki spiekane się zużywają?

Wydawać by się mogło, że tak mocne materiały nie powinny się zużywać. Okazuje się jednak, że po pewnym czasie ich użytkowania tracą swoje doskonałe właściwości i korzystanie z nich nie ma już większego sensu. Gdyby zresztą było inaczej, skup węglików nie miałby prawa bytu, gdyż po prostu nie miałby czym handlować. Teraz oczywiście ma takie prawo co z resztą widać tutaj http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych

Warto jednak zauważyć, że zużywanie się widii nie oznacza wcale, że do tworzenia kolejnych narzędzi trzeba produkować nowe węgliki spiekane. Złom węglika spiekanego bowiem poddaje materiał kilkukrotnemu recyklingowi, dzięki czemu może być on wykorzystywany wielokrotnie.

Z racji tego, że węgliki spiekane po jakimś czasie się zużywają, nie wszystkie narzędzia czy części mogą być z nich konstruowane. Stąd też, tworzy się z nich przede wszystkim takie elementy, które tak czy inaczej są wymienne. Mowa tu przede wszystkim o wiertłach oraz frezach.