Skip to content

Kiedy sięgnąć po obróbki blacharskie

W większości przypadków klienci nabywają gotowe produkty z blachy, wykorzystując je w swoich projektach. Gotowe produkty z blachy zazwyczaj wykorzystuje się do budowy ogrodzeń, ale również dachów czy elementów wykończeniowych, niezbędnych do wykończenia elewacji budynków. W wielu projektach konieczne się stają obróbki blacharskie.

Gotowe produkty nie zawsze idealnie dopasowane

Pozornie każdy budynek wygląda jednakowo: posiada dach, najczęściej spadzisty lub płaski, rynny, parapety. I to właśnie te elementy mogą być wykonane z różnych rodzajów blachy, a ich dostępność, zarówno pod względem koloru blachy, jak i kształtu, jest mocno ograniczona.

Na rynku są obecne firmy, które oferują różne elementy blaszane. Zwykle obróbki blacharskie, jakie oferują, dotyczą elementów wykończenia dachów oraz rynien, które mogą się różnić kształtem i wielkością. Możliwość skorzystania z dodatkowej obróbki blacharskiej umożliwia realizację najbardziej wymagających projektów budowlanych.

Blaszane elementy wykończenia dachów

Choć obróbki blacharskie w zakresie dachów kojarzą się głównie z samym dachem, to obejmują zarówno elementy wykończeniowe kominów, jak i różnego rodzaju pasy nadrynnowe i podrynnowe, kalenice czy nawet parapety.

Większość firm ustala standardowe wielkości wykonywanych produktów, przy czym ich wymiary mogą być bardzo zróżnicowane. Z reguły docinane na życzenie klienta rynny, parapety czy różnego rodzaju koryta nie przekraczają długości 6,5 metra.

Z czego składa się obróbka blacharska

Większość blach, które wykorzystuje się do tworzenia specjalistycznych elementów wykończeniowych, to dość giętkie blachy złożone z kilku warstw. Jej najbardziej wewnętrzną warstwę stanowi rdzeń stalowy, który jest pokryty kilkoma warstwami: warstwą cynku, warstwą pasywacyjną, gruntującą i ochronną. Taka blacha może być również zabezpieczona farbą w dowolnym kolorze.

Obróbka blacharska dopasowuje dany element, realizując go w odpowiednim kształcie. Możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu ułatwia montaż blaszanych elementów, które powinny być ściśle do siebie dopasowane. Od ich szczelności zależy trwałość danego elementu, który po odpowiednim zabezpieczeniu powinien być również odporny na działanie czynników zewnętrznych, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do jego rdzewienia.

Obróbki blacharskie są wykonywane zawsze według zaleceń klienta, który może również mieć wpływ na wygląd końcowy danego elementu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal