Skip to content

Na co zwracać szczególną uwagę wybierając drzwi wewnętrzne?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne kojarzymy przede wszystkim z tymi, których nadrzędnym zadaniem jest dokonanie podziału znajdującej się w domu przestrzeni. Nie można jednak zapominać o tym, że funkcja praktyczna nie jest jedyną, jaką mają do spełnienia. Czym powinniśmy się więc kierować decydując się na ich zakup?

Po pierwsze – rozmiar

Przyglądając się drzwiom wewnętrznym warto zauważyć, że choć różnią się one między sobą na wiele sposobów, każdy model składa się z trzech elementów. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście futryna nazywana też ościeżnicą. Drzwi to jednak również skrzynka – a więc ich najbardziej spektakularna część oraz okucia – zawiasy, zamki i klamki. Nawet najbardziej atrakcyjne drzwi nie sprawdzą się przy tym dobrze, jeśli nie zostaną we właściwy sposób dopasowane do pomieszczenia, w którym mają się pojawić.Jeszcze przed zakupem konieczne jest staranne wymierzenie otworu w ścianie, w którym drzwi zostaną osadzone. Co ważne, warto wymierzyć nie tylko jego wysokość oraz szerokość, ale także grubość. Wiele osób zapomina o tym parametrze, a zakupione przez nie drzwi – choć wizualnie piękne, prezentują się co najmniej dziwnie. Im staranniejsze są pomiary, tym mniejsze jest ryzyko tego, że montaż drzwi wewnętrznych okaże się problematyczny.

Po drugie – sposób otwierania

Może się wydawać, że to, w jaki sposób otwierają się drzwi, wcale nie ma dużego znaczenia. Okazuje się jednak, że jest to kwestia, którą warto przeanalizować mając na uwadze nie tylko względy praktyczne, ale i estetykę. Najlepiej stanąć w tym celu przed drzwiami i sprawdzić, jaki sposób wydaje się nam najwygodniejszy. Nie można też zapominać o samym wyposażeniu wnętrz. Sposób otwierania się drzwi nie może przecież prowadzić do otarć mebli.W tym miejscu warto wspomnieć i o tym, że Drzwi wewnętrzne, które chcemy kupić, nie muszą być już wyłącznie modelami skrzydłowymi. Odchodzi się od nich zwłaszcza w niewielkich przestrzeniach, w których otwieranie drzwi skrzydłowych wymaga konieczności pozostawienia zbyt wiele wolnego miejsca. Alternatywą dla nich okazują się modele przesuwne, a więc te, które poruszają się po prowadnicach. W zależności od modelu drzwi takie chowają się w ścianie lub składają w futrynie.