Skip to content

Zawód home stagera w warunkach polskich

Home stager to zawód w Polsce mało znany, ale coraz częściej poszukiwany i dobrze opłacany. Jest to profesjonalista łączący w sobie umiejętności skutecznego sprzedawcy, specjalisty od reklamy, fotografa, dekoratora wnętrz, a niekiedy majstra budowlanego. W pracy przydaje się także doświadczenie z zakresu socjologii i psychologii kupujących. Zadaniem home stagera jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, najlepiej po jak najwyższej cenie.

Jakie wykształcenie powinien mieć home stager?

Home staging to technika marketingowa, którą wymyślono i drożono w Stanach Zjednoczonych około 60 lat temu. Skuteczność działań home stagerów jest duża – dobrze wykonany home staging może podnieść cenę nieruchomości nawet więcej, niż o 10 %.

Żadna szkoła w Polsce nie kształci w tym zawodzie. Najbliżej tego zawodu są otwierane w szkołach branżowych kierunki: aranżacja wnętrz, dekorowanie wnętrz, technika aranżacji wnętrz. Można także zapisać się na kurs z dekoracji lub aranżacji wnętrz. Ale należy pamiętać, że dekorator wnętrz to nie jest home stager, a jedynie jedna z wielu umiejętności, jaką ten specjalista powinien posiadać.

Teoretycznie zawód home stagera może wykonywać każdy. Przydaje się tu na pewno znajomość technik socjologicznych i psychologicznych oraz technik sprzedażowych, które pozwalają ocenić potrzeby klientów i zdefiniować grupę docelową. Mając takie dane łatwo jest przygotować nieruchomość pod konkretne oczekiwania.

Jak działa home stager?

Home staging zlecony firmie ma doprowadzić do skutecznej sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu. Gdy specjalista zajmujący się przygotowaniem zdefiniuje grupę docelową zabiera się za czynności, które mają na celu odmienić wnętrza na tyle, aby swoim charakterem pasowały do grupy docelowej.

Podstawą home stagingu jest posprzątanie, odgracenie i odświeżenie pomieszczeń. Bardzo ważne jest usunięcie niepotrzebnych, zużytych, zepsutych mebli i części wyposażenia. Na potencjalnych klientach dobre wrażenie robią błyszczące czystością podłogi i okna, pachnące łazienki, jasne i czyste kuchnie.

Działaniem koniecznym jest usunięcie wszelkich dekoracji i bibelotów, które przeładowują wnętrze oraz tych, które związane są z poprzednimi użytkownikami (np. zdjęcia, dyplomy). Nowy właściciel z pewnością nie chce się poczuć, jak ktoś przychodzący z wizytą. Dom ma wyglądać tak, jakby czekał właśnie na niego. Dobry home stager osiąga taki efekt bez problemu, choć jego usługi do tanich nie należą. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nieruchomości objęte działaniami home stagerów sprzedają się szybciej i po wyższych cenach, warto zainwestować w home staging.