Skip to content

Wysokojakościowa pościel z kory – po czym ją poznać?

Kora to materiał wprost stworzony dla tych, którzy nie za bardzo lubią się z żelazkiem i szukają pościeli, której nie będą musieli prasować. Warto jednak wiedzieć, że nie każda pościel z kory ma tak samo dobrą jakość, dlatego jeżeli coś takiego chce się kupić, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów produktu.

Czysty i naturalny skład

Wyroby gatunkowe, zwłaszcza te tekstylne, przeważnie mają proste i krótkie składy. W przypadku pościeli są one oparte na jednym, maksymalnie dwóch tworzywach, jednakże gdy dochodzi do takiego połączenia, powinno być ono celowe i zastosowane do uzyskania konkretnych właściwości produktu.

Tak też dzieje się z niejedną pościelą z kory, w której składzie można znaleźć przede wszystkim naturalną bawełnę, ale też i niewielki dodatek włókien syntetycznych. Chociażby taki poliester będzie podwyższać wytrzymałość pościeli i zapewni jej jeszcze lepszą odporność na uszkodzenia, co na pewno zostanie docenione przez użytkowników.

Odpowiedni stosunek tkanin

Obecność włókien syntetycznych w składzie nikogo nie powinna dziwić, ani też zniechęcać do zakupu produktu, jednakże mimo wszystko jakościowa pościel z kory powinna mieć w sobie o wiele więcej naturalnej kory niżeli jakiegokolwiek syntetyka. Przyjmuje się, że zawartość poliestru nie powinna być wyższa niżeli 30%. Jeżeli włókna syntetyczne stanowią większą część pościeli, świadczy to o niskiej jakości produktu.

Z kolei całą resztę składu musi już wypełniać gatunkowa bawełna. Zdarza się, że w sklepach znajduje się produkty z kory zawierające zaledwie 30% bawełny albo i jeszcze mniej. Takie artykuły są co prawda tanie, ale niska cena jest ich jedyną zaletą.

Właściwa gramatura materiału

Ostatnim czynnikiem decydującym o trwałości i ogólnej żywotności kory, a zarazem wykonanej z niej pościeli z kory, będzie gramatura zastosowanej bawełny. Im wyższa jest wartość tego parametru, tym lepiej. Większa gramatura materiału jest równoznaczna z jego dużo korzystniejszymi właściwościami, tyczącymi się wytrzymałości i żywotności.

Z kolei kora o niskiej gramaturze będzie szybko się przecierać, łatwo rwać i niestety dziurawić. Może okazać się podatna na zniszczenia w trakcie eksploatacji, jak również przy jej praniu, suszeniu w suszarce bębnowej albo wietrzeniu.