Skip to content

Wybieramy okna

Obecnie wymiana okien może stanowić dość spory dylemat. Wynika to przede wszystkim z faktu, że na rynku stolarki okiennej jest teraz przynajmniej kilka typów okien, z których możemy wybierać. Oczywiście w każdym z typów okien są okna wyższej lub niższej klasy. Różnią się między sobą również designem.

Czy wybór zawsze był taki trudny?

Jeszcze w latach 90. na rynku dominowały okna drewniane. Nawet na osiedlach z wielkiej płyty, które jeszcze do połowy lat 90. w Polsce powstawały, montowane były okna z drewna. Minęło jednak dość niewiele czasu, a na polskim rynku zaczęły dominować okna z PCV.

Obecnie oprócz okien z PCV mamy również dość popularne okna drewniane (które wracają do łask) oraz okna aluminiowe. Są to oczywiście trzy główne grupy, ponieważ różnego rodzaju inne okna również występują. Możemy więc mieć nie lada dylemat.

Jakie okna są najlepsze pod kątem warunków termicznych?

Jeżeli chcemy wybierać okna tylko i wyłącznie pod kątem warunków termicznych, to w rzeczywistości nie musimy wybierać tylko i wyłącznie z jednego typu okien. Nie ma bowiem takiej sytuacji dla przykładu, że tylko i wyłącznie okna aluminiowe są w stanie zapewnić nam najlepsze warunki termiczne. Powinniśmy przede wszystkim spojrzeć na to, że okna zapewniające najlepsze warunki termiczne, to będą zawsze okna z najwyższej półki.

Niezależnie od tego, czy wybieramy okna z PCV, okna aluminiowe czy okna drewniane, za warunki termiczne odpowiada przede wszystkim ilość szyb w pakiecie szybowym, wypełnienie pomiędzy szybami (powietrze, gaz szlachetny, podciśnienie), jakość wykonania, klasa uszczelek i ich dopasowanie oraz fachowy montaż. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ten ostatni element, ponieważ nawet najlepsze okna, jeśli będę źle zamontowane, mogą nie zapewnić nam pożądanego efektu.

Estetyka okien

Kwestia estetyki okien jest standardowo pojęciem dość szerokim. Bardzo dużo zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Zawsze znajdą się osoby, które będą wolały okna z PCV, będą miłośnicy drewna, jak również tacy, którzy będą wybierać okna aluminiowe, chociażby dlatego, że doskonale wyglądają w nowoczesnych aranżacjach.

Rozwijając powyższą myśl, możemy spokojnie założyć, że okna drewniane najlepiej będą prezentowały się w domach drewnianych i niektórych wersjach budynków szkieletowych. Okna PCV są dość uniwersalne. Mogą dobrze wyglądać jednakowo w domku drewnianym, starym domu lub w domu nowoczesnym. Musimy przede wszystkim skupić się dość mocno na tym, w jaki sposób wygląda ich design, gdyż akurat w przypadku okien PCV mamy bardzo duże pole manewru. Jeżeli budujemy dom w stylu modernistycznym, okna aluminiowe na pewno będą bardzo dobrze wyglądały.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm