Skip to content

Oczyszczanie stawów i oczek wodnych

Prędzej czy później staw czy oczko wodne ulegnie zanieczyszczeniu, a woda w nim stanie się zielona. Taki widok na pewno nikomu nie będzie się podobał a dla właściciela będzie oznaczał, że przyszła pora na oczyszczenie wody. Samych metod czyszczenia wody w przydomowych zbiornikach jest wiele, tyle że nie każda z nich będzie dobra dla środowiska i dla całego eko systemu, który jest w danym stawie lub oczku wodnym.

Odpowiedni sposób oczyszczania

Dla niektórych osób nieważne jest czy żyjące w wodzie organizmy będą żyć dalej i czy nie trzeba będzie na nowo tworzyć nowego środowiska wodnego. Dlatego też takie osoby preferują metody mechaniczne oczyszczania stawów czy też metody chemiczne. Pierwsza metoda polega na oczyszczaniu dna jeziora, stawu czy oczka wodnego przy pomocy wyciągania mułu przez koparki.

Koparka wyciągnie wszystkie zgniłe glony ale zrobi to razem z całym żyjącym ekosystemem danego zbiornika. Tak samo w przypadku metody drugiej, można zniszczyć i otruć wszystkie żywe organizmy wpuszczając do wody chemię, która również oczyści staw ale zrobi to bardzo skutecznie. Czyszczenie stawu i czyszczenie oczka wodnego i jeziora może odbywać się także przy pomocy metody naturalnej. Czyli takiej, która nie zaszkodzi rybom, roślinom czy innym żyjątkom a przy tym oczyści wodę z muły i gnijących glonów.

Metoda bakteryjna

Bakterie do oczka wodnego sprzedawane są w formie specjalnych preparatów. W jednym gramie takiej substancji znajduje się aż miliard danego rodzaju bakterii. Bakteryjne czyszczenie stawu czy czyszczenie oczka wodnego przebiega w taki sposób, że to bakterie w tym przypadku wykonują jak największą pracę. Natychmiast hamują procesy gnilne w wodzie, powodują powstawanie procesów fermentacyjnych i żywią się zanieczyszczeniami stawu czy oczka wodnego. Bakterie do oczka wodnego są nieszkodliwe dla zwierząt i ludzi.

Tania metoda

Bakteryjne oczyszczanie stawów jest metodą niedrogą. W tej metodzie największym kosztem są określone preparaty bakteryjne, które nie są specjalnie drogie. Ponadto nie ma tutaj też większego nakładu pracy. Wykorzystując bakterie do oczyszczania wody nie ma potrzeby wynajmu koparek czy wywożenia mułu z dna jeziora lub stawu. Pożyteczne mikroorganizmy same wykonują za nas pracę i dzięki nim, w bardzo szybkim czasie, woda w danym zbiorniku wodnym staje się czysta.