Skip to content

Czy warto sporządzić świadectwo energetyczne budynku?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że sporządzenie świadectwa energetycznego wiąże się z wieloma niedogodnościami i kosztami. Pamiętać należy jednak o tym, że dokładna charakterystyka cieplna danego budynku albo wybranego lokalu mieszkalnego daje wiele cennych informacji dotyczących zastosowanego systemu energetycznego.

Czy warto?

Świadectwa energetyczne Katowice mogą okazać się bardzo przydatnymi dokumentami dla osób, które planują zakup albo wynajem danego budynku. W dużej mierze to właśnie dzięki tym dokumentom będzie można oszacować przybliżone koszty zużycia energii. Pamiętać należy również i o tym, że to właśnie na inwestorach spoczywa obowiązek wykonania świadectwa energetycznego i przedstawieniu go zainteresowanym osobom.

Czy wszystkie budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne?

Świadectwa energetyczne katowice są wymagane jedynie dla większych przedsiębiorców. Certyfikatu energetycznego nie muszą posiadać na przykład budynki zabytkowe i kościoły. Zgodnie z aktualnymi przepisami świadectwo energetyczne nie jest wymagane również w przypadku budynków, które będą użytkowane jedynie przez dwa lata. Nie można zapominać także o pomieszczeniach gospodarczych i przemysłowych, które przeznaczone są do użytku rolnego.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Cena świadectwa charakterystyki energetycznej w dużej mierze zależy głównie od metrażu budynku, a dokładniej mówiąc od czasu, który dany specjalista musi przeznaczyć na sporządzenie kompleksowego audytu. W Polsce profesjonalne audyty energetyczne do wydatek od 500 do 1000 zł. Najwięcej trzeba zapłacić oczywiście w większych miastach.

Co tak naprawdę obejmuje audyt energetyczny?

Profesjonalne audyty energetyczne obejmują wszystkie elementy, które są związane bezpośrednio z zużyciem energii. Mowa tutaj przede wszystkim o przegrodach zewnętrznych, oknach, drzwiach, instalacjach grzewczych, instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, oświetleniu oraz instalacjach ciepłej wody użytkowej. Pod uwagę brane są również wszelkie dostępne źródła odnawialne. W Polsce kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wykorzystywane są nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również przez firmy. Audyty energetyczne powinny być wykonane przez uprawnionego audytora albo doświadczonego doradcę energetycznego. Tylko odpowiedni fachowcy są w stanie dokonać rzeczywistej oceny użytkowania energii w danym budynku i przygotować propozycje poprawek, dzięki którym można znacząco poprawić efektywność ekonomiczną.