Skip to content

Jak wybrać skład opału?

Jesień jest porą roku, którą można uznać za początek okresu grzewczego. Dlatego też bardzo dużo osób właśnie w tym okresie stara się kupić zapas opału na całą jesień, zimę i również początek wiosny, ponieważ jeszcze przez pierwsze dni wiosny, szczególnie wieczorami i nad ranem, może być naprawdę chłodno.

Skąd brać opał?

W wyborze odpowiedniego opału chyba nie ma żadnej filozofii. Jedyne, o czym należy pamiętać, to fakt, że teraz powstaje coraz więcej ograniczeń odnośnie do tego, czym można palić w piecu, dlatego nie powinny to być pierwsze lepsze materiały, na które się natkniemy i będziemy mogli dostać tanio, ponieważ palenie złej jakości materiałami może się zakończyć dla nas dość dużym mandatem i oszczędności okażą się bezsensowne.

Najlepiej poszukać takich miejsc jak składy opału. Właśnie w takich przedsiębiorstwach możemy wybierać spośród wielu gatunków drewna, czy też węgla, aby wybrać odpowiedni dla nas. Nie każdy węgiel pali się tak dobrze i grzeje, jak te z najwyższej półki. Warto także patrzeć na to, ile pozostawia po sobie popiołu. W wyborze węgla ważna jest kaloryczność. Skład węgla powinien pokazać nam, jaki węgiel jest najlepszy i właśnie ten węgiel powinniśmy wybrać.

Skład opału zazwyczaj jest tak umiejscowiony, że wszystkie towary na sprzedaż są wystawione na świeżym powietrzu, a więc są narażone na działanie różnych warunków atmosferycznych. Dlatego też zawsze powinniśmy udawać się do takiego składu, gdy przez ostatnie kilka dni była dobra pogoda. Dzięki temu uzyskamy większą ilość drewna i węgla. Dlaczego tak jest? Ponieważ jeśli występowały opady, to wpływają one na wagę węgla i drewna, a więc są to materiały cięższe, przez co ich ilość ostatecznie będzie się różnić od tej, jaka byłaby, gdyby węgiel i drewno były suche.

Czy wszędzie opał jest taki sam

Składy opału, działają tak jak każde inne przedsiębiorstwo, a więc są one nastawione na zysk, lecz nie zawsze swoim klientom oferują towar najwyższej jakości. Dlatego też nie powinniśmy kupować węgla i drewna w pierwszym miejscu, na jakie trafimy, ponieważ może się okazać, że tam nie do końca będziemy zadowoleni z efektów palenia. Skład opału zazwyczaj zapewni nam transport węgla czy drewna, więc tym nie musimy się martwić.

Skład węgla to bardzo popularne przedsiębiorstwo w wielu miejscach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem miejsca z odpowiedniej jakości węglem do naszych pieców. Kupując węgiel i drewno dobrej jakości, nie tylko dbamy o środowisko, ale przede wszystkim o to, jak będzie nam ciepło w domu.