W każdym, nawet najmniejszym mieście Polski istnieją dzisiaj skupy różnego rodzaju metali. Ta popularność punktów skupu świadczyć musi o wysokim poziomie opłacalności tego biznesu. Jak wygląda to jednak z drugiej strony? Sprzedający złom metali niejednokrotnie zastanawiają się nad tym skąd biorą się ceny złomu metali, a zwłaszcza skąd pochodzą tak duże różnice w cenach różnego rodzaju metali stopów.
Jak ustalane są ceny złomu metali?
Ceny złomu metali ustalane są przez różnego rodzaju mechanizmy rynkowe, a głównie przez zapotrzebowanie na złom metali ze strony przemysłu, w którym ten materiał jest wykorzystywany. Nie wszystkie metale osiągają jednak na skupach wysokie ceny, a niektóre są dość tanie. Metale, które nie osiągają wysokich cen to najczęściej metale powszechnie występujące i bardzo łatwo dostępne. Ceny podstawowych elementów stalowych, jak na przykład różnego rodzaju szyny, rury, czy blacha stalowa nie przekraczają zazwyczaj złotówki za kilogram. Tego rodzaju materiały jest jednak dość łatwo pozyskać, a co za tym idzie możliwie jest zarobienie na ich sprzedaży.
Złom Katowice, czy punkty skupu zlokalizowane w innych miejscowościach skupują również pewne rodzaje stali, czy (również niedrogiego) aluminium, a które osiągają znacznie wyższe ceny. Wysokość cen stopów takich, jak superstopy stalowe, czy wykorzystywane do produkcji chłodnic stopy aluminiowo miedziane osiągają wyższe ceny ze względu na to, że są to przez przemysł poszukiwane i szeroko wykorzystywane materiały.
Złom metali kolorowych – dlaczego tak drogo?
Ceny metali kolorowych, a także ich stopów w miejscach takich jak złom Katowice są znacznie wyższe od cen stali i aluminium. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że wykonywanych jest z nich wiele dość kosztownych produktów przemysłowych, jak również z faktem, że metale ogólnie świetnie nadają się do recyklingu. Najwyższe ceny na skupach osiągają różne odmiany cyny i miedzi, a także stopy takie jak mosiądz, czy brąz.
Metale rzadkie – ceny złomu metali
Metale rzadkie – jak sama nazwa wskazuje – nie występują powszechnie, natomiast są cennymi materiałami wykorzystywanymi w przemyśle. Ich cena wiąże się również z faktem, że dość trudne jest ich wydobycie, a światowe zasoby się kurczą. W związku z tym, każdy metal, który może zostać poddany recyklingowi jest przez różne gałęzie przemysłu bardzo chętnie odkupowany. Na skupach takie metale osiągają ceny od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych za kilogram.