Skip to content

Kompletne zestawy do czyszczenia wentylacji – z czego się składają?

Dziś akcesoria kominiarskie są coraz bardziej funkcjonalne i rozbudowane. Dzięki specjalnym zestawom do czyszczenia przewodów wentylacyjnych, kominiarz nie tylko usunąć zabrudzenie z przewodu kominowego, ale też zrobić to bez udziału drugiej osoby. Z czego składa się taki zestaw i jak on działa?

System drążków

Najważniejszymi elementami tego systemu są specjalne drążki, z których każdy ma długość około jednego metra. Łączenie ich ze sobą nie jest żadnym problemem, gdyż każdy z drążków wyposażony został w specjalny system zatrzaskowy. Dzięki temu tworzą one razem bardzo stabilne i wytrzymałe połączenie.

Jest to szczególnie istotne w kontekście odporności zestawu na przeciążenia. W skład akcesorium kominiarskiego wchodzi aż 10 takich drążków, co – jak łatwo obliczyć – daje możliwość penetracji przewodu kominowego na głębokość do 10 metrów. Warto jednak zauważyć, że łączna masa całego zestawu jest bardzo mała.

Funkcjonalny proces czyszczenia

Zaletą tego zestawu jest m.in. to, że posiada on specjalistyczny uchwyt do wiertarki. Dzięki temu można czyścić nim komin za pomocą szybkich ruchów obrotowych, co jest metodą znacznie skuteczniejszą niż skrupulatne czyszczenie za pomocą zwykłych ruchów dłoni. Niemniej, metodą ręczną przewód kominowy również można oczyścić, choć potrwa to nieco dłużej.

Za proces czyszczenia odpowiedzialna jest szczotka perlonowa, która wyposażona została w specjalne, czyszczące włosie. W skład powyższego zestawu wchodzi również szczotka obrotowa, a także specjalny adapter do wiertarki, dzięki któremu to akcesorium kominiarskie można z łatwością do niej podpiąć. Do czyszczenia przewodu kominowego można wykorzystać kilka końcówek czyszczących.

Zabezpieczenie zestawu

Integralnym elementem całego zestawu są dwie torby, które łatwo można ze sobą zabrać do pracy. W jednej torbie mieszczą się wspomniane drążki, które dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego nie są ciężkie. W drugiej torbie umieszczone są pozostałe akcesoria, które w każdej chwili można łatwo wyjąć.

Podsumowując, tak zintegrowane akcesoria kominiarskie to istotny element wyposażenia kominiarza. Dzięki nim czyszczenie przewodu kominowego może odbywać się w sposób szybki, efektywny i co najważniejsze: bez konieczności pomocy ze strony drugiej osoby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PascalPolska